MZ: rozporządzenie w sprawie opieki okołoporodowej

Do konsultacji został przekazany projekt rozporządzenia ministra zdrowia ws. standardów postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem.

Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt, ponieważ obecnie obowiązujące rozporządzenie z 23 września 2010 roku utraci moc 2 lipca 2012 roku, w związku z wejściem w życie nowej ustawy o działalności leczniczej.

Jak informuje MZ w uzasadnieniu zmiany wprowadzone w projekcie w stosunku do obowiązującej regulacji mają głównie charakter redakcyjny. Polegają m. in. na dostosowaniu terminologii dotyczącej podmiotów objętych rozporządzeniem do ustawy o działalności leczniczej.

Dodatkowo w projekcie doprecyzowano kwestię odpowiedzialności prawnej i zawodowej osób sprawujących opiekę za podejmowane działania, poprzez odwołanie się bezpośrednio do ustawy z 2 grudnia 2011 roku o izbach lekarskich oraz ustawy z 1 lipca 2011 roku o samorządzie pielęgniarek i położnych.

Doprecyzowano również kwestię dokumentu potwierdzającego tożsamość matki nieposiadającej numeru PESEL.

Projekt został przekazany do uzgodnień zewnętrznych 14 marca. Termin zgłaszania uwag upływa w dniu 19 kwietnia. Rozporządzenie wchodzi w życie po 14 dniach od daty ogłoszenia.

Więcej: www.mz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH