Ministerstow Zdrowia przekazało do konultacji społecznych projekt rozporządzenia w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia pracownika.

Projektowane rozporządzenie ma na celu ujednolicenie przepisów krajowych z prawem Unii Europejskiej. Chodzi o transpozycję do prawa polskiego dyrektywy 2006/25/WE z dnia 5 kwietnia 2006 r. w sprawie minimalnych wymagań w zakresie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa dotyczących narażenia pracowników na ryzyko spowodowane czynnikami fizycznymi (sztucznym promieniowaniem optycznym).

Zakres merytoryczny przepisów dyrektywy obejmuje obowiązki pracodawców odnośnie określenia ekspozycji i oceny ryzyka na jakie narażeni są pracownicy.

W projekcie rozporządzenia zdefiniowano określenia: badanie, czynnik szkodliwy, czynnik o działaniu rakotwórczym lub mutagennym oraz wartości MDE (maksymalne dopuszczalne ekspozycje na promieniowanie optyczne).

Ponadto określono działania pracodawcy w zakresie oceny ryzyka, jakim jest promieniowanie optyczne, promieniowanie elektromagnetyczne i hałas.

Przepisy projektowanego rozporządzenia będą miały zastosowanie do wszystkich stanowisk pracy, na których promieniowanie optyczne występuje jako czynnik szkodliwy dla zdrowia w środowisku pracy.

Termin zgłaszania uwag upływa 27 sierpnia 2010 r.

Więcej: www.mz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH