Ministerstwo Zdrowia poinformowało o przekazaniu do uzgodnień zewnetrznych projektu rozporządzenia w sprawie sposobu i trybu finansowania z budżetu państwa świadczeń opieki zdrowotnej.

W ramach konsultacji społecznych projekt zostanie skierowany do  Naczelnej Rady Lekarskiej, Naczelnej Rady Aptekarskiej, Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. Termin zgłaszania uwag upływa po siedmiu dniach od dnia otrzymania projektu.

Na mocy regulacji organem wydającym przedmiotowe rozporządzenie nie będzie jak dotychczas Rada Ministrów, lecz minister zdrowia w porozumieniu z ministrem sprawiedliwości oraz ministrem spraw wewnętrznych.

Projektowane rozporządzenie będzie dodatkowo obejmowało swoim zakresem świadczenia udzielane na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 2, art. 12 pkt 6 oraz art. 26 ustawy o świadczeniach - tzw. świadczenia dodatkowe. Obecnie są one finansowane przez NFZ z dotacji celowej przekazywanej ze środków budżetu państwa.

W związku z brakiem w dotychczasowym rozporządzeniu regulacji dotyczących finansowania świadczeń dodatkowych konieczne było zawieranie umowy na przekazanie dotacji pomiędzy ministrem zdrowia a NFZ. Wraz z nowelizacją upoważnienia z art. 13a ustawy o świadczeniach oraz wydaniem nowego rozporządzenia zasady dokonywania rozliczeń zawarte w rozporządzeniu będą miały zastosowanie do wszystkich świadczeń, za które jest przekazywana dotacja do NFZ.

Więcej: www.mz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH