Ministerstwo Zdrowia dopatrzyło się, że przeniesienie klinik alergologii i endokrynologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego z Zabrza do Katowic było nielegalne: zabrakło uchwały senatu uczelni. Ta ma odmienne pogląd na sprawę.

Informacja z resortu nadeszła w sytuacji, gdy obie kliniki, miały od środy (7 października) rozpocząć przyjmowanie pacjentów w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 5 przy ul. Ceglanej w Katowicach. Marek Balicki, były minister zdrowia, obecnie poseł niezrzeszony, już kilka miesięcy temu, po protestach związkowców w tej sprawie, ocenił, że w tej sprawie nie wystarczy zarządzenie rektora ŚUM. Potrzebna jest także uchwała senatu uczelni. Poseł poprosił o opinię prawną Biuro Analiz Sejmowych. Nie dostał jej do dziś.

A oto fakty: prof. Ewa Małecka-Tendera, rektor ŚUM, sama podjęła decyzję w sprawie przeprowadzki klinik z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Zabrzu do Katowic. Wydała zarządzenie, że obie jednostki rozpoczną działalność przy ul. Ceglanej od października, a zabrzańska lecznica nieodpłatnie przekaże tam ich ruchomy majątek. Nie pomogły protesty związkowców z SPSK nr 5 w Katowicach, ani próba rozwiązania problemu w ramach Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego.

Ministerstwo Zdrowia wpisało zmiany dotyczące obu klinik do rejestru szpitali klinicznych. Obecnie doszło jednak do wniosku, że przeprowadzka klinik jedynie na podstawie zarządzenia rektora ŚUM była nielegalna, ponieważ senat nie podjął uchwały w tej sprawie. Resort zdrowia wystosował zatem wniosek do ŚUM o przedstawienie uchwały w ciągu tygodnia. W przeciwnym wypadku dokonane zapisy zostaną usunięte z rejestru. A to oznacza, że alergologia i endokrynologia mogą stracić kontrakty z Funduszem.

– Brak aktualnego wpisu do rejestru szpitali jest podstawą do zerwania kontraktu – przyznaje Jacek Kopocz, rzecznik Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

– Mamy nadzieję, że dojdziemy z uczelnią do porozumienia i uchwała zostanie podjęta w wymaganym czasie – mówi Gazecie Wyborczej Piotr Olechno, rzecznik resortu.

– Aktualnie prawnicy uczelni przygotowują odpowiedź dla Ministerstwa Zdrowia, którą MZ otrzyma w poniedziałek – wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl Izabela Koźmińska-Życzkowska, rzecznik uczelni. – W ocenie ŚUM uchwała senatu nie jest potrzebna, a wszelkie procedury w sprawie przeniesienia klinik zostały przeprowadzone zgodnie z prawem – dodaje rzecznik.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH