MZ przegrał proces i zapłaci samorządowi lekarskiemu za...

MZ zapłaci samorządowi lekarskiemu za zadania przejęte od administracji państwowej. Okręgowa Izba Lekarska w Gdańsku wygrała proces przeciwko ministrowi zdrowia o zapłatę odszkodowania z tytułu zwrotu kosztów poniesionych w 2011 r. za wykonywanie zadań przejętych od administracji państwowej.

Reprezentujący OIL w Gdańsku adwokat Karol Kolankiewicz wskazuje, że to wielki sukces pomorskiego samorządu. - Inne okręgowe izby lekarskie podobne procesy w ostatnim czasie przegrały. Sam proces wymagał skrupulatnego przygotowania wszystkich dokumentów, które pokazywały jakie wydatki ponosiła Izba Lekarska w Gdańsku (do pozwu załączono ponad 600 dokumentów) oraz przesłuchania świadków zarówno w Warszawie, jak i w Gdańsku - opowiada mec. Kolankiewicz.

Proces przed Sądem Okręgowym w Warszawie trwał prawie 2 lata. 20 października 2014 r. zapadł wyrok w całości przyznający rację samorządowi lekarskiemu.

Uzasadniając wyrok sąd uznał, że minister zdrowia złamał przepisy ustawy o izbach lekarskich, które nakazują przekazywanie izbom lekarskim realnych środków na finansowanie kosztów czynności przejętych od administracji rządowej.

W ocenie sądu zgłoszone koszty (m.in. wynagrodzenia pracowników, korespondencji, zakupu materiałów biurowych, wynajęcia ochrony obiektu, ogrzewania) powinny zostać zwrócone Izbie i to wraz z ustawowymi odsetkami.

Sąd wyjaśnił, że nie może uznać za zgodne z prawem tego, że minister zdrowia znając wysokość rzeczywistych wydatków proponował znacznie niższe kwoty i tłumaczył się brakiem środków w budżecie. Minister nie przedstawił dowodu, aby podejmowano jakiekolwiek działania w celu zwiększenia środków budżetowych na ten cel - wytknął sąd.

Uznał, że niezgodne z prawem jest to, że minister uchylił się od realnych negocjacji z samorządem lekarskim i przypomniał w uzasadnieniu, iż taki obowiązek minister sam sobie nałożył w rozporządzeniu do ustawy o izbach lekarskich.

Należy przypomnieć, że do zadań przejętych od administracji państwowej po reaktywacji samorządu lekarskiego w 1989 r. należy m.in. prowadzenie spraw z zakresu rejestru lekarzy oraz odpowiedzialności zawodowej w sprawach prowadzonych przez Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej i przed Okręgowym Sądem Lekarskim.

Warto też zwrócić uwagę, że jednym z powodów podniesienia od 1 stycznia 2015 r. składki z 40 zł do 60 zł miesięcznie dla lekarzy i lekarzy dentystów było - jak tłumaczył Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej - ”przeznaczenie środków na czynności w zakresie odpowiedzialności zawodowej (koszty zadań przejętych od administracji państwowej, za które minister zdrowia powinien a nie chce płacić)”.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH