MZ proponuje nowe rozporządzenie dot. badań lekarskich kierowców Nowelizacja rozporządzenia proponuje bardziej szczegółowe badania kandydatów na kierowców. Fot. PTWP

Minister zdrowia proponuje bardziej szczegółowe badania kandydatów na kierowców. Projekt określa warunki badania lekarskiego w zakresie układu sercowo-naczyniowego oraz wprowadza zmiany w zakresie badań: narządu wzroku, narządu słuchu i równowagi, układu nerwowego, w tym padaczki oraz cukrzycy.

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców w czwartek (1 lutego) trafił do konsultacji publicznych. Te mają potrwać do 23 lutego.

Co zmienia rozporządzenie? Np. w przypadku cukrzycy dodano nowe wymagania zdrowotne, zgodnie z którymi osoba ubiegająca się o uprawnienia do kierowania quadami, motocyklami, samochodami osobowymi (kategorie: AM, A1,A2,A,B1,B, B+E lub T), a chorująca na cukrzycę, będzie mogła w przyszłości otrzymać orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pod pewnymi warunkami. Chodzi o przestawienie pozytywnej opinii lekarza specjalisty oraz przeprowadzania regularnych badań kontrolnych.

Do rozporządzenia dodano pkt 3a oraz załącznik nr 4a, który określa szczegółowe warunki badania lekarskiego w zakresie układu sercowo-naczyniowego.

Ponadto w załączniku 1 do rozporządzenia obniżono wymagania dotyczące wymagań zdrowotnych w zakresie widzenia stereoskopowego.

Jak czytamy na stronie RCL, zmiana wynika z potrzeby implementacji postanowień zawartych w dyrektywie Komisji (UE) 2016/1106 z dnia 7 lipca 2016 r.

Więcej: legislacja.rcl.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH