Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniający rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego trafił do konsultacji publicznych.

Projekt rozporządzenia wprowadza zmiany w części normatywnej oraz w załącznikach do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 22 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego (Dz. U. poz. 1520, z późn. zm.). 

W części normatywnej rozszerzono zakres definicji lekarza w trakcie specjalizacji uwzględniając system tzw. specjalizacji modułowych, w których kwalifikacja do odbywania szkolenia specjalizacyjnego nastąpiła po dniu 30 września 2014 r. Jednocześnie zdefiniowano pojęcia pielęgniarka albo położna specjalista, w trakcie specjalizacji oraz w trakcie kursu kwalifikacyjnego.

Na wniosek środowiska pielęgniarek i położnych, z części normatywnej przeniesiono do lp. 51 w części I załącznika nr 3 wymagania dla łóżek oddziału łóżek intensywnej opieki medycznej (wzmożonego nadzoru), będących stanowiskami intensywnej opieki medycznej, przeznaczone dla chorych wymagających wzmożonego nadzoru i niespełniających kryteriów medycznych przyjęcia do OAiIT. Zmiana ma charakter techniczny, spełnienie postulatu Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych oraz Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

Ponadto w celu zapewnienia właściwej realizacji świadczeń na bloku operacyjnym wprowadzono wymóg zapewnienia w zakresie kwalifikacji personelu wymagania kwalifikacyjne i etatowe dla pielęgniarek na bloku operacyjnym (w wymiarze równoważnika dwóch etatów na każdy stół operacyjny, zgodnie z czasem udzielania świadczeń określonym w harmonogramie pracy, pielęgniarka specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa operacyjnego lub w trakcie specjalizacji, lub pielęgniarka po kursie kwalifikacyjnym w dziedzinie pielęgniarstwa operacyjnego, lub w trakcie kursu kwalifikacyjnego. Analogiczne rozwiązania istnieją w odniesieniu do lekarzy.

W konsekwencji określenia wymiaru etatu oraz kwalifikacji personelu pielęgniarskiego w załączniku nr 3 do rozporządzenia zrezygnowano z odwołania do zapewnienia opieki pielęgniarskiej lub położnych z uwzględnieniem minimalnej liczby pielęgniarek lub położnych ustalonej na podstawie przepisów o działalności leczniczej.

W załączniku nr 1 w części I, na wniosek Narodowego Funduszu Zdrowia, wprowadzono procedury komplementarne z istniejącymi w obowiązującym związane z kompleksowym leczeniem raka piersi: 85.54 Obustronny wszczep do piersi, 85.84 Przeszczep uszypułowany na pierś, 85.85 Przeszczep płata mięśniowego na pierś, 85. 891 Symetryzacja drugiej piersi.

W części I załącznika nr 3 określono w poszczególnych profilach oddziałów szpitalnych, wymiar etatu oraz kwalifikacje personelu pielęgniarskiego, z wyjątkiem anestezjologii i intensywnej terapii, na wszystkich poziomach referencyjnych oraz szpitalnego oddziału ratunkowego (SOR).

Więcej: www.legislacja.rcl.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH