Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie standardów organizacyjnych opieki zdrowotnej w dziedzinie patomorfologii. Jak podano w uzasadnieniu, unormowanie tych standardów ma na celu zapewnienie właściwego poziomu jakości czynności diagnostyki patomorfologicznej.

Określone w projektowanych przepisach wymagania dotyczą czynności diagnostyki patomorfologicznej wykonywanych w zakładach patomorfologii i pracowniach histopatologii, cytologii i cytometrii przepływowej oraz kwalifikacji osób wykonujących te czynności.

Ponadto projekt reguluje kwestie przechowywania i wydawania bloczków parafinowych i preparatów, kwestie transportu materiałów do zakładu patomorfologii lub pracowni histopatologii, cytologii i cytometrii przepływowej w celu wykonania diagnostyki patomorfologicznej oraz określa wymagania dotyczące zawartości formularza skierowania do diagnostyki patomorfologicznej.

Jak podaje w uzasadnieniu Ministerstwo Zdrowia, w polskim systemie ochrony zdrowia funkcjonuje, czynnych zawodowo, około 576 patomorfologów posiadających tytuł specjalisty w dziedzinie patomorfologii, w tym część patomorfologów to lekarze z I stopniem specjalizacji w dziedzinie patomorfologii.

W trakcie specjalizacji jest około 100 osób, a w najbliższym naborze na rezydentury planowanych jest 76 osób.Zdaniem MZ, taka polityka kadrowa będzie skutkować zwiększeniem liczby specjalistów, a co za tym idzie, skróceniem czasu oczekiwania na wynik badania (co jest istotne szczególnie w chorobach onkologicznych) oraz poprawą standardu diagnostyki patomorfologicznej.

W opinii środowiska eksperckiego, brak w zakładach patomorfologii lub pracowniach histopatologii i cytologii, procedur i standardów organizacyjnych opieki zdrowotnej w dziedzinie patomorfologii, utrudnia pracę nadzoru specjalistycznego i nie pozwala na skuteczne kontrole i eliminowanie nieprawidłowych działań.

Celem opracowania standardów jest zapewnienie właściwego poziomu jakości czynności diagnostyki patomorfologicznej, 
w których skład wchodzą również czynności polegające na wykonywaniu oceny jakości 
i wartości diagnostycznej badań patomorfologicznych. 

Podmioty wykonujące działalność leczniczą, prowadzące zakłady patomorfologii 
i pracownie histopatologii, cytologii i cytometrii przepływowej, w których są wykonywane badania patomorfologiczne, będą miały obowiązek dostosować działalność do ww. wymagań w okresie 24 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia. Stworzone podstawy prawne, zapewnią jednocześnie ujednolicenie standardów organizacji opieki zdrowotnej w zakresie diagnostyki patomorfologicznej.

Treść projektu rozporządzenia: legislacja.rcl.gov.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH