Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie sposobu i trybu prowadzenia rejestru ukaranych fizjoterapeutów oraz sposobu i trybu wykonania prawomocnych orzeczeń sądów dyscyplinarnych.

W projekcie proponuje się, by dane dotyczące ukarania były gromadzone w systemie teleinformatycznym. Dane te mają być wprowadzane do stosownego rejestru niezwłocznie po otrzymaniu od przewodniczącego sądu dyscyplinarnego odpisu prawomocnego orzeczenia sądu dyscyplinarnego o ukaraniu.

Odpis tego orzeczenia będzie doręczany Prezesowi Krajowej Rady Fizjoterapeutów, zwanej dalej „KRF”, w terminie 14 dni od uprawomocnienia się orzeczenia. Ponadto odpis ten będzie dołączany do akt osobowych fizjoterapeuty. Informacja o ukaraniu będzie zamieszczana w rejestrze, o którym mowa w art. 29 ustawy, ze wskazaniem rodzaju i wysokości wymierzonej kary .

W przypadku nałożenia kary pieniężnej, Prezes KRF będzie wzywał ukaranego do zapłaty i jednocześnie wskazywał rachunek bankowy podmiotu, na rzecz którego kwota ma być wniesiona. Wezwanie i odpis prawomocnego orzeczenia sądu dyscyplinarnego będą przesyłane także podmiotowi, który ma otrzymać kwotę z tytułu kary pieniężnej.

Jeżeli wobec fizjoterapeuty zostaną orzeczone kary: zakazu pełnienia funkcji kierowniczych w podmiotach leczniczych, ograniczenia zakresu czynności w wykonywaniu zawodu, zawieszenia prawa wykonywania zawodu, pozbawienia prawa wykonywania zawodu, Prezes KRF prześle informację na ten temat podmiotom, w którym fizjoterapeuta udziela świadczeń zdrowotnych.

W razie orzeczenia kary zawieszenia prawa wykonywania zawodu Prezes KRF będzie wzywał ukaranego fizjoterapeutę do złożenia dokumentu „Prawo wykonywania zawodu fizjoterapeuty” na okres wykonywania tej kary.

Więcej: legislacja.rcl.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH