Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt zmian w rozporządzeniu ws. określenia szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu ws. zawarcia umów o udzielanie świadczeń w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, rehabilitacji leczniczej, świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej i psychiatrii.

Jak uzasadnia ministerstwo, w wyniku analizy dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej przeprowadzonej wspólnie z Narodowym Funduszem Zdrowia i w związku z planowanym ogłoszeniem przez Fundusz postępowań w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej stwierdzono, że jest niezbędnym wprowadzenie zmian w kryteriach oceny ofert w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, rehabilitacji leczniczej, świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej i psychiatrii, gwarantujących pacjentom szeroki dostęp do świadczeń.

Projekt, w części normatywnej, wprowadza przepis, który w przypadku postępowań w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie szpitalne w trybie:
1) hospitalizacji planowej - przy ocenie spełnienia warunku kryterialnego, pozwala uwzględnić realizację umowy w trybie hospitalizacji;
2) leczenia jednego dnia - przy ocenie spełnienia warunku, pozwala uwzględnić realizację umowy w trybie hospitalizacji lub hospitalizacji planowej.

Jak tłumaczy MZ, ponieważ wszystkie świadczenia opieki zdrowotnej udzielane w trybie hospitalizacji planowej czy też w trybie leczenia jednego dnia mogą być udzielane w trybie hospitalizacji (tzw. pełnej), realizacja umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie szpitalne w trybie hospitalizacji w zakresie odpowiadającym przedmiotowi postępowania, powinna umożliwiać uzyskanie punktów w postępowaniu w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej realizowanej w „niższym” trybie (hospitalizacji planowej albo leczenia jednego dnia).

Podobnie, jeśli wszystkie świadczenia udzielane w trybie leczenia jednego dnia mogą być udzielane w trybie hospitalizacji planowej, uznać należy, iż realizacja umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w trybie hospitalizacji planowej w zakresie odpowiadającym przedmiotowi postępowania, powinna umożliwiać uzyskanie punktów w postępowaniu w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej realizowanej w trybie leczenia jednego dnia.

Jeżeli bowiem spełnia się bardziej rygorystyczne wymagania i realizuje wszystkie procedury w „wyższym” trybie świadczeń, tym bardziej spełnia się wymagania łagodniejsze, ustalone dla „niższych” trybów leczenia szpitalnego i realizuje tylko część z tych procedur.

Więcej:legislacja.rcl.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH