MZ: projekt nowego rozporządzenia dot. ośrodka dla zabójców z zaburzeniami Projekt dopuszcza sale dwuosobowe, a nie tylko jednoosobowe, Fot. archiwum RZ

Ministerstwo Zdrowia rozesłało do konsultacji projekt w sprawie Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie. Chodzi o sale dla osób leczonych, te będą mogły być dwuosobowe, a nie tylko jednoosobowe.

Projekt zmienia dotychczasowe rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie ośrodka - gdzie sądy mogą kierować na terapię byłych skazanych z zaburzeniami psychicznymi, którzy stwarzają zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej. Obok dotychczasowych sal jednoosobowych, projekt dopuszcza sale przeznaczone dla nie więcej niż 2 osób.

W uzasadnieniu podano, że ustawa z listopada 2013 r. o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzającymi zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób stanowi, iż gdy liczba skierowanych do ośrodka przekroczy 10, zwiększa się limit wydatków budżetu państwa, począwszy jednak od następnego roku.

Poinformowano, że projekt dotyczy 10 osób "aktualnie umieszczonych w Ośrodku".

MZ podkreśla, że analiza wykorzystanych środków w bieżącym roku wskazuje na brak możliwości zwiększenia liczby łóżek w ośrodku poprzez rozbudowę lub adaptację dodatkowych pomieszczeń, co uzasadnia konieczność umożliwienia zwiększenia liczby łóżek w obecnych salach do maksymalnie dwóch - przy jednoczesnym zachowaniu obowiązujących wymagań co do wyposażenia sal i ich zabezpieczenia.

W projekcie dodano, że nieprzyjęcie do ośrodka "osoby oczekującej" powoduje, że może ona stwarzać niebezpieczeństwo dla społeczeństwa. Podkreślono też konieczność niezakłócania procesu terapeutycznego osób tam kierowanych.

Najbardziej znaną osobą, która została umieszczona w ośrodku, jest pedofil Mariusz T., skazany w 1989 r. za zabójstwo czterech chłopców. Jego kara zakończyła się w lutym 2014 r. Rzeszowski sąd uznał go za osobę stwarzającą zagrożenie i umieścił w Gostyninie.

W kwietniu br. Sąd Najwyższy odroczył rozpoznanie jego skargi kasacyjnej do wyroku Trybunału Konstytucyjnego co do całej ustawy. SN miał wątpliwości co do konstytucyjności niektórych zapisów ustawy, ale skoro jest już ona w TK, SN postanowił nie kierować własnego pytania do Trybunału, tylko poczekać na wyrok z wniosków i pytań już w nim oczekujących.

Ustawę zaskarżyli do TK prezydent Bronisław Komorowski (po jej podpisaniu) i RPO. Pytanie prawne w związku z ustawą skierowały do TK także dwa sądy. TK połączył te wystąpienia do wspólnego zbadania. Nie ma jeszcze terminu rozprawy.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH