MZ: pediatra będący specjalistą w innej dziedzinie nie otrzyma automatycznie specjalizacji dziecięcej Fot. archiwum RZ

10 kwietnia br. do biura Naczelnej Izby Lekarskiej wpłynęła odpowiedź Ministerstwa Zdrowia, w której resort informuje, iż przewidziany jest wyjątkowy tryb dopuszczenia lekarza do egzaminu PES w nowej dziedzinie medycyny, nieobjętej dotychczasowym system szkolenia specjalizacyjnego, ale tylko w szczególnej sytuacji.

Dopuszczenie do egzaminu możliwe jest tylko pod warunkiem, że dotyczy uzasadnionego przypadku oraz wnioskodawca posiada dorobek zawodowy i naukowy równoważny z realizacją programu specjalizacji w danej dziedzinie medycyny.

Lekarz pediatra będący jednocześnie specjalistą w dziedzinie chorób płuc, endokrynologii, diabetologii, gastroenterologii lub nefrologii nie otrzyma automatycznie specjalizacji pediatrycznych w dziedzinach chorób płuc dzieci, endokrynologii dziecięcej, diabetologii dziecięcej, gastroenterologii dziecięcej oraz nefrologii dziecięcej.

Pismo z prośbą, o podjęcie prac legislacyjnych nad zmianą przepisów dotyczących specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów, aby umożliwić automatyczne uzyskanie ww. specjalizacji  wspomnianym lekarzom pediatrom skierował do resortu zdrowia 2 kwietnia prezes NRL Maciej Hamankiewicz.

Była to reakcja na wprowadzenie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 2 stycznia w sprawie specjalizacji pediatrycznych w dziedzinach chorób płuc dzieci, endokrynologii dziecięcej, diabetologii dziecięcej, gastroenterologii dziecięcej oraz nefrologii dziecięcej.

Prezes NRL uzasadniając swoją prośbę poinformował, iż w ocenie samorządu lekarskiego lekarz, który posiada tytuł specjalisty w dwóch dziedzinach, których program de facto obejmuje umiejętności oraz wiedzę niezbędną w jednej z nowych pediatrycznych dziedzin specjalizacji, powinien mieć możliwość uzyskania tytułu specjalisty w tej nowej dziedzinie, bez konieczności odbywania choćby skróconej specjalizacji oraz składania państwowego egzaminu specjalizacyjnego.

Więcej: www.nil.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH