Ministerstwo Zdrowia na swojej stronie opublikowało oświadczenie, z którego wynika, że w obecnym stanie prawnym, na podstawie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej - mogą one wykonywać zawód w ramach indywidualnej praktyki, która stanowi wykonywanie działalności gospodarczej.

Ministerstwo podkreśla, że w ustawach nie ma zakazu wykonywania zawodu pielęgniarki (położnej) w zakładzie opieki zdrowotnej w ramach indywidualnej praktyki, jednak w przypadku praktyki wyłącznie w miejscu wezwania, tym miejscem staje się zakład opieki zdrowotnej (szpital), chociaż ideą tej praktyki było wzywanie pielęgniarki (położnej) przez pacjenta.

Według resortu, biorąc pod uwagę wyrok Trybunału Konstytucyjnego z  21 grudnia 2005 r. (K 45/05), w ustawie z dnia 18 marca 2011 r. przewidziano trzecią (obok gabinetowej oraz wyłącznie w miejscu wezwania) formę praktyki zawodowej (dla lekarzy, pielęgniarek oraz położnych) wyłącznie w szpitalu.

TK w wyroku wskazał, że niedopuszczalnym jest zakazywanie wykonywania indywidualnej praktyki w zakładzie opieki zdrowotnej, gdyż wtedy „dostęp do rynku świadczeń zdrowotnych zostałby pielęgniarkom i położnym wysoce utrudniony, a wręcz zamknięty”.

"W nowej ustawie z dnia 18 marca 2011 r. o działalności leczniczej utrzymana została możliwość wykonywania przez pielęgniarki (położne) wykonywania zawodu w ramach indywidualnej praktyki jak również możliwość zawierania kontraktów pomiędzy tymi praktykami a podmiotami leczniczymi (wcześniejszymi zakładami opieki zdrowotnej) - czytamy w oświadczeniu resortu.

Więcej: www.mz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH