Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzenie obowiązkowych badań przesiewowych dla pracujących kobiet w wieku 25-59 lat w kierunku wykrywania raka szyjki macicy oraz badań w kierunku wykrywania raka piersi u kobiet w wieku 50-69 lat.

MZ potwierdziło ten zamiar przygotowując projekt nowelizacji Ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy Kodeks pracy, który został przekazany do uzgodnień zewnętrznych. Terminem zgłaszania uwag do projektu upływa 14 maja 2010 roku.

Projektowana regulacja, zmieniająca także ustawę z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, umożliwi w ramach badań okresowych, przeprowadzenie i objęcie obowiązkowymi badaniami diagnostycznymi pracujących kobiet w wieku 25-59 lat w celu wykrycia raka szyjki macicy oraz raka piersi u kobiet w wieku 50-69 lat.

Jak przekazał rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia, Piotr Olechno, zakłada się, że wprowadzenie obowiązku poddawania się badaniu cytologicznemu w ramach badań profilaktycznych pracowników spowoduje zdecydowany wzrost współczynnika wykrywalności stanów przedrakowych i wczesnych postaci klinicznych nowotworów. Proponowana regulacja jest wynikiem doświadczeń nabytych w ostatnim czasie przy próbach wdrażania różnego rodzaju badań skriningowych w Polsce, jak również wykorzystuje sprawdzone wzorce wykorzystywane skutecznie do walki z rakiem szyjki macicy w Europie.

Wprowadzenie tych badań ma spowodować również, iż mniej zaawansowane stadia nowotworów szyjki macicy i piersi zostaną wcześniej wykryte i wyleczone, co przyczyni się do obniżenia ponoszonych wydatków związanych z leczeniem.

Wejście w życie nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy – Kodeks pracy spowoduje zmiany przepisów w tzw. „rozporządzeniach koszykowych”.

Projekt ustawy stosownie do przepisów ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa (Dz. U. Nr 169, poz. 1414 oraz z 2009 r. Nr 42, poz.337) – został udostępniony w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH