Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych.

Zmiany mają na celu m.in. dostosowanie obecnego stanu prawnego do obecnie funkcjonujących standardów wykonywania świadczenia  – na etapie diagnostycznym programu profilaktyki raka szyjki macicy wprowadza się System Betesda 2001 w miejsce metody Papanicolaou.

Rozszerza się również katalog świadczeniodawców dopuszczonych do wykonywania badań cytologicznych na etapie diagnostycznym o zakłady/pracownie patomorfologii niewpisane do ewidencji KRDL.

Umożliwia się też przeprowadzania kursów dokształcających zarówno przez Centralny jak i wojewódzkie ośrodki koordynujące, co pozwoli na zwiększenie dostępności do możliwości podnoszenia kwalifikacji przez położne

Ustanawia się także dodatkowe wymogów od świadczeniodawców, w postaci obowiązku uzyskania pozytywnego wyniku kontroli jakości badań mammograficznych oraz zobowiązania do przesłania każdego roku zdjęć mammograficznych do wojewódzkiego ośrodka koordynującego celem przeprowadzenia audytu klinicznego.

Więcej: www.mz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH