MZ o sposobie identyfikacji pacjentów, lekarzy i placówek

Do konsultacji międzyresortowych został przekazany projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie sposobu identyfikacji usługobiorców, pracowników medycznych i usługodawców oraz sposobu i trybu przekazywania przez usługodawców informacji o pracownikach medycznych, udzielających świadczenia opieki zdrowotnej.

Projekt rozporządzenia do ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia (z dnia 28 kwietnia 2011 r.) jako podstawę identyfikacji w Systemie Informacji Medycznej (SIM) ustanawia nr PESEL w przypadku pacjentów i pracowników ochrony zdrowia oraz numer NIP w przypadku placówek.

W projekcie określono również warunki zapewnienia integralności danych, niezbędnych do celów identyfikacji z danymi zawartymi w rejestrach publicznych oraz zapewnienia bieżącej aktualizacji danych.

W obecnym stanie prawnym sposób identyfikacji osób biorących udział w procesie udzielania świadczeń zdrowotnych oparty jest na dokumentacji papierowej.

W uzasadnieniu do projektu rozporządzenia resort zdrowia podkreśla, że wraz z wdrożeniem SIM, a co za tym idzie elektronicznej dokumentacji medycznej, niezbędne będzie wdrożenie innego niż dotychczasowy sposobu identyfikacji osob i podmiotów uprawnionych do dostępu do danych zawartych w SIM i łączących się z nim rejestrów medycznych i rejestrów publicznych.

Projekt rozporządzenia przewiduje przekazywanie danych przez usługodawców za pośrednictwem, elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej do Centralnego Wykazu Pracowników Medycznych.

Projekt rozporządzenia został przekazany do uzgodnień międzyresortowych 25 stycznia. Termin zgłaszania uwag upływa 24 lutego 2012 roku.

Więcej: www.mz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH