MZ o raporcie NIK ws. dokumentacji medycznej Odpowiedzialność za prawidłowe prowadzenie i udostępnianie dokumentacji medycznej ponosi kierownik podmiotu leczniczego. Fot. archiwum

Jak wynika z opublikowanego raportu NIK, placówki medyczne nie przykładają wystarczającej wagi do prawidłowego prowadzenia dokumentacji medycznej pacjentów. Stanowisko w sprawie tego raportu zajęło Ministerstwo Zdrowia.

Rzeczniczka resortu zdrowia Milena Kruszewska odnosząc się do raportu NIK, przypomniała w poniedziałek (9 maja), że odpowiedzialność za prawidłowe prowadzenie i udostępnianie dokumentacji medycznej ponosi kierownik podmiotu leczniczego, a w szpitalu dodatkowo ordynator (lekarz kierujący oddziałem), który ocenia i podpisuje dokumentację medyczną wypisywanego pacjenta.

Jak przyznaje rzeczniczka ministra zdrowia, istotną pomoc w prowadzeniu dokumentacji medycznej stanowi wdrażanie systemów teleinformatycznych, które zapewniają spójność i czytelność wpisów, numerowanie stron itp.

"W każdym jednak przypadku najważniejsza jest świadomość lekarza, że dokumentacja medyczna stanowi dla niego ważne źródło informacji o pacjencie oraz potwierdzenie wykonanych czynności i udzielonych świadczeń zdrowotnych, zatem przestrzeganie powyższych zasad i jej rzetelne prowadzenie jest także w jego interesie" - wskazała Kruszewska.

Jak już pisaliśmy w poniedziałek (9 maja), NIK opublikował wyniki raportu dotyczącego kontroli prawidłowości prowadzenia dokumentacji medycznej przez szpitale i przychodnie.

Spośród 24 kontrolowanych świadczeniodawców (na terenie siedmiu województw), 21 podmiotów prowadziło dokumentację medyczną z naruszeniem wymagań określonych w przepisach. NIK dostrzega sygnalizowany przez personel medyczny problem braku wolnego czasu na wypełnianie dokumentacji pacjentów i zwraca uwagę, że skala wskazanych naruszeń była różna.

Równocześnie jednak NIK zwraca uwagę, że stwierdzone nieprawidłowości dotyczyły nie tylko kwestii formalnych, ale w części przypadków świadczyły o braku należytej staranności w dokumentowaniu procesu diagnozowania i leczenia pacjentów.

Kontrola 1730 indywidualnych dokumentacji medycznych wykazała uchybienia w 73,5 proc. przypadków. W blisko 25 proc. dokumentacji znajdowało się więcej niż pięć uchybień różnego rodzaju, co pozwoliło ocenić sposób ich prowadzenia jako nieprawidłowy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH