MZ o raporcie NIK ws. dokumentacji medycznej Odpowiedzialność za prawidłowe prowadzenie i udostępnianie dokumentacji medycznej ponosi kierownik podmiotu leczniczego. Fot. archiwum

Jak wynika z opublikowanego raportu NIK, placówki medyczne nie przykładają wystarczającej wagi do prawidłowego prowadzenia dokumentacji medycznej pacjentów. Stanowisko w sprawie tego raportu zajęło Ministerstwo Zdrowia.

Rzeczniczka resortu zdrowia Milena Kruszewska odnosząc się do raportu NIK, przypomniała w poniedziałek (9 maja), że odpowiedzialność za prawidłowe prowadzenie i udostępnianie dokumentacji medycznej ponosi kierownik podmiotu leczniczego, a w szpitalu dodatkowo ordynator (lekarz kierujący oddziałem), który ocenia i podpisuje dokumentację medyczną wypisywanego pacjenta.

Jak przyznaje rzeczniczka ministra zdrowia, istotną pomoc w prowadzeniu dokumentacji medycznej stanowi wdrażanie systemów teleinformatycznych, które zapewniają spójność i czytelność wpisów, numerowanie stron itp.

"W każdym jednak przypadku najważniejsza jest świadomość lekarza, że dokumentacja medyczna stanowi dla niego ważne źródło informacji o pacjencie oraz potwierdzenie wykonanych czynności i udzielonych świadczeń zdrowotnych, zatem przestrzeganie powyższych zasad i jej rzetelne prowadzenie jest także w jego interesie" - wskazała Kruszewska.

Jak już pisaliśmy w poniedziałek (9 maja), NIK opublikował wyniki raportu dotyczącego kontroli prawidłowości prowadzenia dokumentacji medycznej przez szpitale i przychodnie.

Spośród 24 kontrolowanych świadczeniodawców (na terenie siedmiu województw), 21 podmiotów prowadziło dokumentację medyczną z naruszeniem wymagań określonych w przepisach. NIK dostrzega sygnalizowany przez personel medyczny problem braku wolnego czasu na wypełnianie dokumentacji pacjentów i zwraca uwagę, że skala wskazanych naruszeń była różna.

Równocześnie jednak NIK zwraca uwagę, że stwierdzone nieprawidłowości dotyczyły nie tylko kwestii formalnych, ale w części przypadków świadczyły o braku należytej staranności w dokumentowaniu procesu diagnozowania i leczenia pacjentów.

Kontrola 1730 indywidualnych dokumentacji medycznych wykazała uchybienia w 73,5 proc. przypadków. W blisko 25 proc. dokumentacji znajdowało się więcej niż pięć uchybień różnego rodzaju, co pozwoliło ocenić sposób ich prowadzenia jako nieprawidłowy.

 

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH