MZ o nowelizacji rozporządzenia w sprawie recept: jak wypisać pro familiae

Resort zdrowia informuje lekarzy w komunikacie opublikowanym na swojej stronie internetowej, iż w związku z nowelizacją przepisów dotychczas obowiązującego rozporządzenia ministra zdrowia z 8 marca 2012 r. w sprawie recept lekarskich, recepty wypisywane od stycznia będą miały nowe, 22-cyfrowe kody, zamiast dotychczasowych 20-cyfrowych.

Wszystkie stosowane do tej pory recepty, których indywidualne numery identyfikujące receptę rozpoczynają się od cyfr "01" zachowają swoją ważność do końca marca 2013 r.; w odniesieniu do tych recept przedłużone zostaje także zwolnienie z obowiązku nanoszenia w postaci kodów kreskowych numeru REGON oraz numeru prawa wykonywania zawodu, które miało zacząć obowiązywać już od 1 stycznia 2013 roku.

Od dnia 30 grudnia 2012 r. możliwe będzie także pozyskiwanie z portalu Narodowego Funduszu Zdrowia zakresów numerów nowych recept, które różnić się będą jedynie unikalnym numerem identyfikującym receptę, zaczynającym się od cyfr "02", a nie "01" jak w przypadku dotychczasowych recept (recepty, których numery rozpoczynają się od cyfr "01" można będzie wystawiać do 31 marca 2013 r.).

Nowe recepty, których unikalne numery identyfikujące rozpoczynają się od cyfr "02" muszą obligatoryjnie odzwierciedlać w postaci kodu kreskowego także numer prawa wykonywania zawodu lekarza oraz numer REGON (jeżeli nadano).

Po 30 grudnia 2012 r. recepty wystawiane na leki narkotyczne na różowych blankietach recept z wtórnikiem od 30 dnia grudnia 2012 r. będą wystawiane na receptach w kolorze białym, bez wtórnika. Będą one oznaczone symbolem "Rpw", ponadto w unikalnym numerze recepty zakodowana zostanie także informacja, że jest to recepta na leki narkotyczne.

W odpowiedzi na postulaty środowisk lekarzy doprecyzowano zapisy dotyczące wystawiania recept "pro auctore" i "pro familiae". Możliwość prowadzenia uproszczonej dokumentacji medycznej dotyczy sytuacji przepisania tych recept dla siebie i rodziny bez zarejestrowanej praktyki lekarskiej oraz w sytuacji leczenia rodziny przez lekarza w ramach prowadzonej praktyki lekarskiej.

Natomiast gdy lekarz wystawia receptę w ramach świadczenia zdrowotnego udzielanego przez podmiot wykonujący działalność leczniczą, udzielającym świadczenia jest ten podmiot.

MZ podkreśla, że zgodnie z rozporządzeniem, w przypadku wystawienia recept w miejsca wezwania, na receptach należy wpisać adres miejsca przyjmowania wezwań i miejsca przechowywania dokumentacji medycznej.

W nowelizacji wyraźnie wskazano także, iż na recepcie można wpisać nazwę międzynarodową leku. w przypadku leków recepturowych umożliwiono wskazanie nazwy własnej składu lub mieszaniny składników, zgodnych z Farmakopeą.

Więcej: http://www.mz.gov.pl/ Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH