Na stronie rządowego Centrum Legislacji opublikowany został do publicznych konsultacji projekt rozporządzenia w sprawie legitymacji i odznaki "Honorowy Dawca Krwi - Zasłużony dla Zdrowia Narodu".

Zgodnie z projektowanym przepisem minister, został obowiązany przez ustawodawcę do określenia, w drodze rozporządzenia do ustalenia wzoru wniosku o nadanie odznaki oraz legitymacji i odznaki "Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu".

Dodatkowo minister został zobowiązany do ustalenia sposobu dokumentowania objętości oddanej krwi lub równoważnej ilości jej składników do celów nadania odznaki "Honorowy Dawca Krwi - Zasłużony dla Zdrowia Narodu".

Wskutek zmiany ustawy, podstawą nadania odznaki "Honorowy Dawca Krwi - Zasłużony dla Zdrowia Narodu" jest obecnie objętość oddanej krwi lub równoważnych jej składników. To rozwiązanie ma na celu uhonorowanie tych dawców, którzy uzyskali już tytuł i odznakę „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi” (z którą to odznaką wiążą się określone przywileje dawcy), ale dalej oddają krew.

W celu uzyskania odznaki Zasłużony Honorowy Dawca Krwi, dawca musi oddać 5 litrów krwi w przypadku, gdy dawcą jest kobieta albo 6 litrów - w przypadku mężczyzny.

Tymczasem są osoby, które oddały co najmniej 20 litrów krwi. Są też nieliczne przypadki oddania 50, 70 i 90 litrów krwi i więcej. Ponieważ oddanie tak znacznej ilości krwi wymaga czasu, nawet kilkudziesięciu lat, koniecznym stało się określenie, na podstawie jakich dokumentów lub danych oraz źródeł ich pochodzenia, ustala się objętość oddanej krwi.

Ustawa zakłada, że od dnia 1 stycznia 2020 r. dane w tym zakresie będzie można pozyskać z systemu e-krew, który będzie budowany do końca 2019 r. Jednak dostęp do systemu e-krew będą miały tylko uprawnione podmioty.

Więcej: www.legislacja.rcl.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH