Środa, 16 kwietnia 2014 

RR/Rynek Zdrowia | 21-05-2012 14:11

MZ: nowa interpretacja ws. czasu pracy radiologów Radiologia

Ministerstwo Zdrowia zmieniło stanowisko nt. dopuszczalności stosowania rozkładów czasu pracy przewidujących przedłużenie wymiaru pracy do 12 godzin na dobę w odniesieniu do pracowników objętych skróconą dobową oraz tygodniową normą czasu pracy z uwagi na świadczenie pracy w warunkach szkodliwych lub uciążliwych.

Chodzi m.in. pracowników zakładów radiologii, radioterapii, medycyny nuklearnej, fizykoterapii, patomorfologii, histopatologii, cytopatologii, cytodiagnostyki oraz medycyny sądowej lub prosektoriów, którym w myśl ustawy o działalności leczniczej 1 maja 2014 roku kończy się okres przejściowy, jeśli chodzi o czas pracy. Dopiero po tym terminie mieli pracować w wydłużonym czasie pracy.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku w związku z uchwalaniem ustawy z 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej przedstawiciele tych grup zawodowych protestowali (odbył się m.in. ogólnopolski protest radioterapeutów) przeciwko planowanemu wydłużeniu ”czasu pracy o 50 proc. przy równoczesnym odebraniu praw nabytych i braku zgodności proponowanych przez ustawodawcę przepisów z prawem Unii Europejskiej”.

Ustawodawca stwierdził jednak, że dzięki nowoczesnym i bardziej bezpiecznym urządzeniom oraz stosowaniem ochron zbiorowych i indywidualnych można lepiej zabezpieczyć pracowników przed zagrożeniami ze strony środowiska pracy i dlatego docelowo - po trzyletnim okresie przejściowym - czas pracy należy wydłużyć.

Ustalono, że w okresie przejściowym czas pracy tych pracowników nie może przekraczać pięciu godzin na dobę i przeciętnie 25 godzin na tydzień w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.Jednakże obecnie MZ, powołując się na nową interpretacją Głównego Inspektoratu Pracy (GNP-306-4560-9-1/12/PE/RP), uznało za niedopuszczalne stosowanie w okresie przejściowym rozkładów czasu pracy przewidujących wydłużenie pracy w tzw. systemie równoważnym, w którym można wydłużyć dobowy wymiar pracy do 12 godzin na dobę oraz dyżurów medycznych do zatrudnionych w podmiotach leczniczych wykonujących pracę w warunkach szkodliwych lub uciążliwych.

Eksperci zauważają, że nowa interpretacja oznacza, iż każda godzina pracy przekraczająca pięciogodzinną dobową normę wymaga rekompensaty 50-proc. dodatkiem do wynagrodzenia, co podnosi koszty funkcjonowania placówek.

- Jeśli chodzi o radioterapię, to nie wprowadzono jeszcze wydłużonego czasu pracy. Technicy pracują 5 godzin dziennie, tak jak nakazują obecne przepisy. Nie mam sygnałów, by coś się w tym względzie zmieniło - powiedział nam Jacek Zingler, przewodniczący Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Techników Medycznych Radioterapii, który liczy na to, że Trybunał Konstytucyjny przyzna rację OZZTM i ustawa o działalności leczniczej w omawianym zakresie przestanie obowiązywać.

  • Brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZ

Zdarzenia niepożądane: dlaczego w medycynie korzystamy z doświadczeń lotnictwa

Polski rejestr kardiochirurgiczny, prowadzony centralnie w Warszawie, obejmuje wszystkie operacje przeprowadzone od 2006 roku. Pacjenci są analizowani zarówno we wczesnym okresie leczenia, jak i pod kątem odległych wyników terapii - przypomina prof. Marek Jasiński, zastępca ordynatora Oddziału Kardiochirurgii w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 7 SUM, Górnośląskim Centrum Medycznym im. prof. Leszka Gieca.

  • Dobrze zarządzajmy sporem

    Przez wiele lat proces zarządzania ryzykiem był utożsamiany z wykupieniem przez placówkę medyczną obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej - mówi mec(...)

  • Korzystajmy z postępu technologicznego w onkologii

    Nowe technologie lekowe sprzyjają nie tylko bezpieczeństwu chorej osoby, ale też podnoszą jakość leczenia oraz życia pacjenta - zaznacza dr Ida Cedrych, kierownik Kliniki(...)

POLECAMY W SERWISACH

Newsletter

Najnowsze informacje z Rynku
Zdrowia wprost na Twój e-mail.
Wiadomości, opinie, komentarze,
analizy!

* Zamówienie newslettera oznacza akceptację Polityki prywatności portalu.
 
Odwiedź i polub nasz profil na Facebooku. Znajdziesz tam przegląd najciekawszych informacji dnia. Subskrybuj kanały RSS - bądź na bieżąco z informacjami z serwisu. Moduł z najnowszymi informacjami Rynku Zdrowia w Twoim serwisie.