MZ: nie było nieprawidłowości przy ustalaniu ceny preparatu dla dzieci

Proces podejmowania decyzji w sprawie refundacji Nutramigenu był przejrzysty i zgodny z przepisami - zapewnia Ministerstwo Zdrowia. Stowarzyszenie Lekarzy Praktyków zawiadomiło CBA o podejrzeniu korupcji przy ustalaniu ceny tego produktu.

Nutramigen 1 i 2 to odżywki zastępujące mleko, stosowane u niemowląt, które nie tolerują mleka krowiego.

- W ubiegłym roku był refundowany w 50 proc., a w styczniu i lutym br. nie refundowany. 1 marca powrócił na listę leków refundowanych, ale już półtora raza droższy niż dotychczas. Oznacza to, że obecnie NFZ dopłaca do Nutramigenu 1 ponad dwa razy więcej niż w ubiegłym roku, a do Nutramigenu 2 prawie trzy razy więcej - podkreśla wiceprezes Stowarzyszenia Lekarzy Praktyków (SLP) Agnieszka Rubinowska.

- Dramatyczny wzrost cen Nutramigenu 1 i 2 oraz dopłat z NFZ do niego budzi podejrzenie o korupcję przy wprowadzaniu tych preparatów na listę leków refundowanych. Tym bardziej, że według ministra zdrowia ideą ustawy refundacyjnej było obniżanie cen leków, które na tę listę trafiają - dodaje.

SLP podkreśla, że przed objęciem refundacją Nutramigenu jego cena była taka sama jak w ubiegłym roku - przeciętnie 22-26 zł. Za Nutramigen 1 pacjent płaci obecnie 9,52 zł, NFZ dopłaca 28,66 zł - za Nutramigen 2 pacjent płaci 3,20 zł, natomiast NFZ dopłaca 35,85 zł.

Z kolei rzeczniczka resortu zdrowia Agnieszka Gołąbek powiedziała, że cena Nutramigenu 1 i 2 została uzgodniona podczas negocjacji z Komisją Ekonomiczną. Zaznaczyła, że proces podejmowania decyzji w tej sprawie był przejrzysty i zgodny z przepisami.

- Nadrzędnym celem było zapewnienie dostępności dla dzieci z alergią pokarmową, które nie mogą spożywać innych produktów. O sposobie leczenia dzieci z alergią pokarmową decyduje lekarz - dodała.

MZ informuje także, że postępowanie w sprawie podwyższenia ceny urzędowej dla Nutramigenu 1 i 2 trwało od 28 października 2010 roku. W tym czasie uległy zmianie przepisy refundacyjne. Zgodnie z ustawą refundacyjną do odpłatności ryczałtowej kwalifikowane są produkty stosowane zgodnie z aktualną wiedzą medyczną dłużej niż 30 dni oraz których miesięczny koszt stosowania dla świadczeniobiorcy przy odpłatności 30 proc. limitu finansowania przekraczałby 5 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę.

"Mając na względzie liczne sygnały napływające od stycznia 2012 roku do Ministerstwa Zdrowia, zarówno ze strony pacjentów, jak i lekarzy specjalizujących się w leczeniu alergii, minister zdrowia podjął decyzję o rozszerzeniu grupy środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego zawierających mieszanki lecznicze I rzutu w leczeniu przyczynowym alergii na białka mleka krowiego" - podkreśla resort.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH