MZ: lekarze rzadko powołują się na klauzulę sumienia ws. aborcji

Resort zdrowia, na podstawie ankiet w szpitalach, wskazuje na nieliczne przypadki powoływania się przez lekarzy na klauzulę sumienia, w przypadku odmowy wykonania legalnej aborcji. Także Biuro Rzecznika Praw Pacjenta ma niewiele skarg ws. stosowania klauzuli sumienia.

Jak poinformował rzecznik MZ Krzysztof Bąk, resort zbiera takie dane do corocznego sprawozdania z wykonania ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Ministerstwo zastrzega jednak, że zgromadzone w ten sposób informacje nie odzwierciedlają liczby wszystkich lekarzy, którzy powołują się - lub powołaliby się - na klauzulę sumienia.

MZ skierowało do 406 szpitali, w których funkcjonują oddziały ginekologiczne lub ginekologiczno-położnicze pismo z prośbą o informacje nt. liczby przypadków, w których w 2013 r. w szpitalu lekarze powoływali się na tzw. klauzulę sumienia w odniesieniu do kobiet w ciąży w sytuacji dotyczącej: odmowy wykonania zabiegu przerwania ciąży oraz odmowy wystawienia skierowania na badania prenatalne.

Odpowiedzi udzieliło 286 szpitali, z czego dwa wskazały, że w 2013 r. w lekarz powołał się w nich na tzw. klauzulę sumienia, jeden - że nie wykonuje się w nim zabiegów przerwania ciąży.

Jeden ze szpitali podał, że nie zgłosiła się do niego żadna pacjentka w celu wykonania zabiegu przerwania ciąży, ale - gdyby zaistniała taka konieczność, pacjentce wskazano by inny szpital.

Kolejna placówka odpowiedziała, że lekarze pracujący w szpitalu nie mieli w 2013 r. pacjentki, wobec której musieliby powoływać się na klauzulę sumienia, a cztery szpitale - że nie wykonano w nich w 2013 r. zabiegu przerywania ciąży, nie odnosząc się do powoływania się przez lekarzy na klauzulę sumienia.

Pozostałe szpitale odpowiedziały, ze w ub.r. lekarze nie powoływali się w nich na klauzulę sumienia, lub że nie doszło do sytuacji, w których klauzula miałaby zastosowanie.

Rzecznik MZ przypomniał, że biorąc pod uwagę przepisy dotyczące klauzuli sumienia oraz prawo do przerywania ciąży w konkretnych przypadkach, sposób udzielania świadczeń zdrowotnych w placówce powinien być zorganizowany tak, by zapewniać lekarzom warunki wykonywania zawodu zgodnie z ich sumieniem, a pacjentkom - niezakłócony dostęp do świadczeń zdrowotnych, do których są uprawnione.

Rzecznik praw pacjenta Krystyna Barbara Kozłowska pytana przez PAP, czy do jej biura wpływają pytania lub skargi od pacjentów ws. lekarzy odmawiających udzielania świadczeń w oparciu o klauzulę sumienia, poinformowała, że od początku 2013 r. do maja 2014 r. takich pytań było "zaledwie kilka".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH