MZ: dyrektywa transgraniczna dopiero po wejściu ustawy

25 października powinny zacząć obowiązywać przepisy dyrektywy transgranicznej uprawniające do refundacji leczenia za granicą. MZ przygotowało projekt ustawy wdrażającej dyrektywę, ale - według resortu - dopóki jej przepisy nie wejdą w życie, dyrektywy się nie stosuje.

Z kolei zdaniem części ekspertów ochrony zdrowia od 25 października można korzystać z leczenia za granicą; według nich pacjenci nie powinni tracić na tym, że resort zdrowia spóźnił się z ustawą. 

Założyciel Fundacji Watch Health Care Krzysztof Łanda twierdzi, że NFZ już od 25 października ma obowiązek zwrócenia pacjentowi kosztów leczenia za granicą. Jednocześnie przypomniał, że to pacjent będzie musiał najpierw ponieść koszt zabiegu, a następnie wnieść o zwrot do NFZ lub MZ. Według Łandy "prawdopodobnie taki pacjent otrzyma odmowę, więc będzie musiał wystąpić na drogę sądową".

Państwa członkowskie Unii Europejskiej do 25 października 2013 r. powinny dostosować przepisy krajowe do dyrektywy o transgranicznej opiece zdrowotnej. Nowe prawo UE umożliwia pacjentom korzystanie ze świadczeń medycznych w innym kraju wspólnoty.

Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann przyznał, że resort "ma w tej kwestii pewne opóźnienie", ale jak dodał - "nie jest to duży poślizg". Pod koniec września rząd przyjął założenia do projektu ustawy wdrażającej dyrektywę. Na początku października projekt ustawy trafił do uzgodnień zewnętrznych. Według Neumanna projekt ustawy w listopadzie trafi do rządu, a w grudniu - do prac w parlamencie. 

Jednocześnie wiceminister odniósł się do opinii niektórych prawników, że po 25 października - niezależnie od przyjęcia dyrektywy w kraju - pacjenci mogą udawać się na leczenie za granicą. Według Neumanna trzeba podchodzić do tego "z dużą ostrożnością, ponieważ może się okazać, że chory jednak takiego zwrotu nie otrzyma". 

Jak podkreślił w rozmowie z PAP rzecznik resortu zdrowia Krzysztof Bąk, dopóki nie ma ustawy, dyrektywy transgranicznej się nie stosuje. Według MZ to ustawa będzie "podstawą składania i rozpatrywania wniosków o zwrot kosztów transgranicznej opieki zdrowotnej". 

Także prezes NFZ Agnieszka Pachciarz stoi na stanowisku, że dopóki dyrektywa nie jest implementowana, nie stosuje się jej. Jak podkreślała wielokrotnie, dopóki nie ma ustawy, która określi zasady refundacji leczenia za granicą, NFZ nie może wykonywać takiego zadania. 

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH