MZ: dopalacze będą traktowane jak narkotyki MZ: dopalacze będą traktowane jak narkotyki. Fot. Archiwum

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Proponuje zrównać dopalacze z narkotykami i karać więzieniem także za posiadanie znacznej ilości dopalaczy.

Zaproponowane zmiany mają na celu objęcie nowych substancji psychoaktywnych kontrolą analogiczną jak środki odurzające i substancje psychotropowe oraz pozostawienie odpowiedzialności administracyjnej w zakresie środków zastępczych. Przeszkodą dla zastosowania penalizacji wskazanych czynów na drodze postępowania karnego wobec środków zastępczych jest fakt, że katalog tych środków jest katalogiem otwartym, o nieznanej strukturze i składzie chemicznym. Istotą zaś uznania czynu za czyn zabroniony jako przestępstwo jest jego jednoznaczność i określoność -wyjaśnia 20 listopada w uzasadnieniu MZ.

Dzięki nowelizacji ustawy minister zdrowia w drodze rozporządzenia będzie mógł ustalać i modyfikować wykazy środki odurzające i substancje psychotropowe oraz nowych substancji psychoaktywnych. Ponadto nowelizacja ustawy wprowadza sankcje karne w zakresie wytwarzania i wprowadzania do obrotu nowych substancji psychoaktywnych, a nie jak to miało miejsce do tej pory sankcje administracyjny. Jak wskazują na to doświadczenia przynajmniej kilku krajów europejskich pozwala to na sprawniejszą kontrolę i brak konieczności ciągłego modyfikowania list.

Czytaj: www.rcl.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH