MZ do posłów: niech się komornicy miarkują Miarkowanie opłat komorniczych ma szczególne znaczenie dla publicznych zakładów opieki zdrowotnej.

Nowela ustawy o komornikach sądowych przewiduje możliwość obniżenie opłaty np. dla szpitali.

Projekt nowelizacji ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, przewidujący m.in. możliwość składania przez dłużników wniosków o obniżenie wysokości pobieranych przez komornika opłat za egzekucję, pozytywnie zaopiniowała sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

Według przepisów projektowanej nowelizacji, autorstwa ministerstwa sprawiedliwości, wnioski takie rozpatrywałby sąd, który uwzględniając w szczególności nakład pracy komornika lub sytuację majątkową wnioskodawcy oraz wysokość jego dochodów, mógłby obniżyć wysokość opłat.

Zapis ten budzi kontrowersje wśród posłów, ostatecznie jednak komisja pozostawiła go w projekcie. Za pozytywną rekomendacją dla projektu było 18 posłów, nikt nie był przeciw, dwóch wstrzymało się od głosu. Projekt trafi teraz do drugiego czytania w Sejmie, które prawdopodobnie odbędzie się już w nowym roku.

Jak podawano w uzasadnieniu projektu, na wprowadzenie możliwości miarkowania wysokości opłat komorniczych przez sąd wskazywało ministerstwo zdrowia. W opinii tego resortu rozwiązanie takie miałoby „szczególne znaczenie dla publicznych zakładów opieki zdrowotnej, w odniesieniu do których nakład pracy komorników związany z prowadzeniem postępowania egzekucyjnego jest z reguły niewielki”.

Zdaniem przewodniczącego komisji Ryszarda Kalisza (Lewica), który wstrzymał się od głosu, sądy nie poradzą sobie z dużą ilością wniosków o obniżenie opłat. Wskazał, iż rocznie jest około 1,5 mln spraw komorniczych.

W opinii Jerzego Kozdronia (PO) planowane przepisy dotyczące wniosków o obniżenie opłat są niezgodne z ustawa zasadniczą. Poseł przypomniał, iż na konstytucyjne prawo obywateli do sądu i efektywnego wymiaru sprawiedliwości składa się także sprawna egzekucja komornicza. Natomiast, jak wyjaśnił, projektowane zapisy oznaczają zasypanie sądów setkami tysięcy wniosków w sprawie obniżenia opłat. Dodał, iż na razie w projekcie brak jest jasnych reguł uzasadniających obniżenie przez sąd opłaty komornika.

– Efektem tej radosnej twórczości legislacyjnej będzie spowolnienie egzekucji komorniczych i niepewność komorników odnośnie wpływających do nich opłat – zaznaczył Kozdroń. Dodał, iż ma nadzieję, że zapis zostanie zmodyfikowany na etapie dalszych prac legislacyjnych.

Witold Pahl (PO) zaznaczył natomiast, iż sądy powinny udźwignąć rozpatrzenie dodatkowych wniosków, choć, jak dodał, sprawa wymaga jeszcze przeanalizowania.

Arkadiusz Mularczyk (PiS) powiedział PAP, że zmiana oznaczałaby dodatkowe obciążenie sądów, ale „dla dobra wymiaru sprawiedliwości konieczne jest, aby opłaty były proporcjonalne i współmierne”. Zaznaczył, że do tej pory komornik zwykle egzekwował najwyższą stawkę. Ocenił też, że zmiana nie wpłynie na sprawność i szybkość egzekucji, a jedynie dotyczy formalnej kwestii wysokości opłat.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH