MZ: "chemiczna kastracja" pedofilów najwcześniej w drugim półroczu

Farmakologiczne leczenie pedofilów rozpocznie się najwcześniej w II połowie roku. Skazanych, wobec których sądy orzekły taką terapię, jest obecnie 18, nie wiadomo jednak, kiedy trafią na leczenie - informuje resort zdrowia.

Tzw. chemiczna kastracja pedofilów polega na przeprowadzeniu połączonego z psychoterapią leczenia farmakologicznego, w szczególności prowadzącego do obniżenia popędu seksualnego skazanego. Rozwiązanie to, wprowadzone nowelizacją Kodeksu karnego i kilku innych ustaw, weszło w życie w czerwcu 2010 roku. W przypadku gwałtu na osobie poniżej 15. roku życia lub osobie najbliższej, umieszczenie w zakładzie zamkniętym lub skierowanie na leczenie ambulatoryjne ma być obligatoryjne.

Zgodnie z nowelą, o tym, czy umieścić pedofila w zakładzie zamkniętym lub skierować go na leczenie ambulatoryjne, sąd może orzec, skazując go na karę pozbawienia wolności. Na pół roku przed przewidywanym warunkowym zwolnieniem lub przed wykonaniem kary, sąd ustala potrzebę rozpoczęcia terapii.

Właśnie z tego powodu, jak podkreśla MZ, nie ma jeszcze terminu, kiedy konkretnie rozpocznie się pierwsze leczenie. Nie wiadomo bowiem kiedy będą się kończyć wyroki pierwszych skazanych, wobec których sądy orzekły skierowanie na terapię.

– Należy przypuszczać, że pierwsi skazani zostaną skierowani do zakładów zamkniętych lub ambulatoryjnych nie wcześniej niż w II połowie 2011 roku – mówi rzecznik Ministerstwa Zdrowia Piotr Olechno.

Według danych z początku stycznia, sądy orzekły skierowanie na terapię wobec 18 osób: 13 przebywa w zakładach karnych, pozostali z różnych przyczyn, np. złego stanu zdrowia, nadal są na wolności. Zanim sąd ostatecznie skieruje pedofila na terapię, będzie musiał zasięgnąć opinii Regionalnego Ośrodka Psychiatrii Sądowej w Gostyninie.

Farmakologiczna terapia pedofilów będzie się odbywać w ośmiu placówkach. Są to trzy zakłady zamknięte: w Choroszczy (Podlaskie), Kłodzku (Dolnośląskie) i Starogardzie Gdańskim (Pomorskie). Mogą one łącznie przyjąć 50 pacjentów. Leczenie będzie się też odbywać w ambulatoriach w Choroszczy, Gorzowie Wielkopolskim, Krakowie, Warszawie, Warcie (Łódzkie).

Jak podkreśliło MZ, terapia będzie się opierała na dotychczasowych doświadczeniach lekarzy, psychologów i terapeutów, którzy zajmują się leczeniem zaburzeń seksualnych w placówkach psychiatrycznych.

– Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego przeprowadzi specjalistyczny kurs pod nazwą Sprawcy przestępstw przeciwko wolności seksualnej z zaburzeniami preferencji seksualnych. Najbliższy kurs odbędzie się w dniach 14-25 lutego 2011 roku, zabezpieczenie kadr nie będzie zatem stanowić problemu – zapewnia Olechno.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH