MZ: bezpieczeństwo na drodze ważniejsze niż tajemnica lekarska

Lekarz, który w trakcie badań kierowcy lub osoby ubiegającej się o prawo jazdy stwierdzi u niej np. padaczkę, musi powiadomić odpowiednie organy o konieczności dokonania oceny predyspozycji zdrowotnych badanej osoby do kierowania pojazdami. Powiadomienie nie powinno zawierać rozpoznania choroby, gdyż takie działanie narażało by specjalistę na złamanie obowiązku dochowania tajemnicy lekarskiej - podaje Ministerstwo Zdrowia.

To odpowiedź resosrtu zdrowia na apel samorządu lekarskiego w sprawie uregulowania przepisów dotyczących badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami.

Zgodnie z wymienionymi przepisami lekarz, który stwierdził u osoby ubiegającej się o prawo jazdy lub posiadającej prawo jazdy przypadek wystąpienia epizodu ciężkiej hipoglikemii, albo napadu o symptomatologii padaczkowej lub podejrzenie niezależnie od okoliczności, powinien niezwłocznie powiadomić organ wydający prawo jazdy o konieczności dokonania oceny predyspozycji zdrowotnych tej osoby do kierowania pojazdami.

W opinii Macieja Hamankiewicza, prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej takie działanie może doprowadzić do złamania tajemnicy lekarskiej. 

Jak wyjaśnia Igor-Radziewicz-Winnicki, wiceminister zdrowia samo podanie informacji w uzasadnionym przypadku o  konieczności dokonania oceny predyspozycji zdrowotnych badanej osoby do kierowania pojazdami, bez podania rozpoznania i przyczyny skierowania powyższego powiadomienia nie narusza obowiązku dochowania tajemnicy lekarskiej. 

W piśmie do NRL wiceminister wskazuje, że powyższy obowiązek nałożony na lekarzy wynika z konieczności dostosowania przepisów do wymogów unijnych. "Zasada tajemnicy lekarskiej  doznaje ograniczenia  w sytacji, gdy stan zdrowia pacjenta może zagrażać zdrowiu lub bezpieczeństwu jego lub innych osób. W przypadku prowadzenia pojazdu przez osoby chore może to stanowić zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego" - pisze w oświadczeniu Igor Radziewicz-Winnicki. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH