MSWiA odpowiada RPO: będzie przegląd przepisów o ratownictwie wodnym Ratownicy WOPR apelują, by korzystać ze strzeżonych kąpielisk i nie wchodzić do wody po alkoholu Fot. WOPR

Resort spraw wewnętrznych zwrócił się do WOPR o przedstawienie opinii na temat funkcjonowania przepisów regulujących ratownictwo wodne. Sprawą ewentualnych zmian prawnych w tym zakresie zajmie się Rada do spraw Ratownictwa - wynika z odpowiedzi MSWiA na pismo RPO.

Według policyjnych statystyk, w Polsce każdego roku kilkaset osób ginie w wyniku utonięcia. W tym roku utonęło już ponad 160 osób, z czego blisko 50 od początku wakacji.

Pod koniec czerwca Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do MSWiA w związku z docierającymi do niego doniesieniami ws. niewystarczającej liczby ratowników wodnych. Jego zdaniem warto zastanowić się nad zmianami systemowymi m.in. w obszarze finansowania. W odpowiedzi MSWiA poinformowało, że skierowało m.in. do WOPR prośbę o "zintensyfikowanie działań z zakresu zapewnienia bezpieczeństwa osobom przebywającym i odpoczywającym na wodach naszego kraju".

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak zwrócił się również do Komendanta Głównego Policji o objęcie szczególnym nadzorem miejsc niebezpiecznych, wykorzystywanych do kąpieli, rekreacji czy uprawiania sportów wodnych. Wystąpił także o wzmocnienie współpracy jednostek policji z podmiotami zajmującymi się ratownictwem wodnym. Minister zwrócił się także do Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej o wzmocnienie współdziałania PSP z organizacjami ratowniczymi przy realizacji projektów profilaktyczno-edukacyjnych związanych z bezpieczeństwem nad wodą.

Do Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego należy kilkadziesiąt tys. członków, w tym zdecydowana większość to ratownicy. W ciągu ponad 50-letniej działalności WOPR przeszkolonych zostało ok. 400 tys. ratowników. Powstałe w 1962 r. WOPR przejęło wszystkie sprawy związane z ratownictwem wodnym od Polskiego Związku Pływackiego.

Każdego roku wodniacy otrzymują dotację z MSWiA. Są też wspierani finansowo przez samorządy i sponsorów. Obecnie WOPR zajmuje się przede wszystkim naborem i szkoleniem ratowników, którzy dbają o bezpieczeństwo osób korzystających z naturalnych kąpielisk oraz pływalni. Co roku członkowie WOPR organizują szkoły nauki pływania dla młodzieży, prowadzą prelekcje dla dzieci i młodzieży oraz wczasowiczów, dotyczące bezpieczeństwa na wodzie.

WOPR również zabezpiecza imprezy, które odbywają się na wodzie: spływy kajakowe, zawody pływackie i regaty. Prowadzi wspólne patrole z policją, a także współpracuje z organizacjami zajmującymi się ekologią i czystością wód.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH