MSW o zwolnieniach lekarskich: L-4 przestanie opłacać się mundurowym

W piątek (20 lipca) Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przekazało do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych projekt dotyczący m. in. zmian w zwolnieniach lekarskich, z którego wynika, że mundurowi otrzymają 80 proc. uposażenia na zwolnieniu lekarskim, zamiast jak dotychczas 100 proc.

Jak podkreśla MSW, wypłata 100 proc. uposażenia podczas choroby zachęca do nadużywania zwolnień lekarskich i traktowania ich jako dodatkowego urlopu. Z danych ministerstwa wynika, że tylko w 2011 r. w policji funkcjonariusze pozostawali na zwolnieniach lekarskich przez 2,2 mln dni, w tym 90 proc. zwolnień nie było spowodowanych chorobą lub wypadkiem pozostającym w związku ze służbą. Średnio codziennie 6 tys. policjantów przebywa na zwolnieniu chorobowym. W policji w 2011 r. z tytułu uposażeń w trakcie absencji chorobowej wypłacono 250 mln zł.

MSW zapewnia, że funkcjonariusze oraz żołnierze, którzy przebywają na zwolnieniu lekarskim m.in. z powodu wypadków podczas służby i chorób zawodowych, wypadków w drodze na służbę lub ze służby, będą nadal otrzymywali 100 proc. uposażenia. Całość uposażenia podczas zwolnienia chorobowego dostaną także mundurowi, których niezdolność do służby powstała podczas misji i działań ratowniczych poza granicami kraju.

Nowelizacja zakłada, że funkcjonariusz, który przebywa na zwolnieniu lekarskim w wyniku choroby nie mającej związku ze służbą, z tytułu opieki nad dzieckiem lub opieki nad innym członkiem rodziny, analogicznie do uregulowań przyjętych w Kodeksie Pracy, otrzyma 80 proc. uposażenia wraz z dodatkami o charakterze stałym. Zmniejszona o każdy dzień zwolnienia lekarskiego będzie także nagroda roczna. Obniżenie uposażenia nie wpłynie natomiast na wymiar podstawy emerytury i renty.

Tak jak w systemie powszechnym, funkcjonariusze będą zwalniani od zajęć służbowych na podstawie zwolnień lekarskich, wystawianych zgodnie z przepisami ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Co istotne, zaświadczenia te będą obecnie podlegały kontroli lekarzy orzeczników ZUS, tak samo jak w przypadku pracowników cywilnych.

MSW zapowiada, że oszczędności uzyskane na skutek zmniejszenia uposażeń zostaną w całości przeznaczone na fundusz nagród, z którego będą przyznawane nagrody wyłącznie dla funkcjonariuszy zastępujących chorych kolegów.

Ponadto nowelizacja wprowadza również m.in. możliwość zwolnienia funkcjonariusza po sześciu miesiącach przebywania na zwolnieniu (obecnie w służbach okres ten wynosi 12 miesięcy -  zmiana oznacza ujednolicenie z przepisami powszechnie obowiązującymi). Funkcjonariusz, który podczas zwolnienia lekarskiego będzie podejmował inną pracę, utraci prawo do uposażenia za cały okres zwolnienia.

Więcej: www.msw.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH