MSW: mundurowy otrzyma 80 proc. uposażenia na zwolnieniu lekarskim

Proponowane przez MSW zmiany zakładają, że funkcjonariusze, którzy przebywają na zwolnieniu lekarskim m.in. z powodu choroby, która nie ma związku ze służbą, otrzymają 80 proc. uposażenia wraz z dodatkami o charakterze stałym - informuje Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy MSW. Aktualnie funkcjonariusze przebywający na zwolnieniach otrzymują całość przysługującego im uposażenia.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przekazało projekt dotyczący zmian w zwolnieniach lekarskich służb mundurowych pod obrady Komitety Stałego Rady Ministrów, następnie projekt trafi pod obrady Rady Ministrów. Proponowane przez resort rozwiązania zakładają, że funkcjonariusze oraz żołnierze, którzy przebywają na zwolnieniu lekarskim otrzymają, co do zasady 80 proc. uposażenia wraz z dodatkami o charakterze stałym. Pomniejszone uposażenie będzie wypłacane w sytuacjach, gdy zwolnienie lekarskie jest wynikiem choroby, która nie ma związku ze służbą, z tytułu opieki nad dzieckiem lub opieki nad innym członkiem rodziny.

Pieniądze, o które zostaną ograniczone uposażenia osób pozostających na zwolnieniach lekarskich zostaną przeznaczone na fundusz nagród i zapomóg. Z funduszu będą korzystać funkcjonariusze oraz żołnierze, którzy wykonują zajęcia służbowe w zastępie chorych kolegów. MSW zapewnia jednocześnie, że obniżenie uposażenia nie wpłynie na wymiar podstawy emerytury i renty.

Zmiany zakładają przybliżenie przepisów dotyczących formacji mundurowych do regulacji obowiązujących w systemie powszechnym, przy zachowaniu pewnych różnic wynikających ze specyfiki służby funkcjonariuszy i żołnierzy. Podobnie jak w systemie powszechnym, funkcjonariusze będą zwalniani od zajęć służbowych na podstawie zwolnień lekarskich, które będą podlegały kontroli lekarzy orzeczników ZUS.

MSW przypomina, że codziennie średnio 6 tys. policjantów przebywa na zwolnieniu chorobowym. Głównym celem przygotowanej reformy jest zwiększenie liczby funkcjonariuszy, którzy będą obecni na służbie każdego dnia. Proponowane rozwiązania mają także na celu m.in. wzrost motywacji do służby funkcjonariuszy i żołnierzy, którzy zastępują osoby przebywające na zwolnieniach lekarskich.

Projekt zmian przewiduje także okoliczności, w których uposażenie nie będzie zmniejszane, a funkcjonariuszom i żołnierzom będzie wypłacane 100 proc. uposażenia. Całość uposażenia będzie wypłacana, jeśli funkcjonariusz pozostaje na zwolnieniu lekarskim m.in. z powodu: choroby mającej związek ze służbą, wypadków podczas służby i chorób zawodowych, wypadków w drodze do służby lub ze służby, choroby przypadającej w czasie ciąży. Całość uposażenia będzie także wypłacana, jeżeli niezdolność do służby powstała: podczas służby poza granicami kraju (np. misje i działania ratownicze), została spowodowana przez inną osobę w wyniku umyślnego przestępstwa lub wykroczenia, jest wynikiem czynów o charakterze bohaterskim (np. działania w ciężkich warunkach, z wykazaniem wyjątkowej odwagi, z narażeniem życia lub zdrowia, w obronie prawa, nietykalności granic państwowych).

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych chce, aby proponowane zmiany weszły w życie od przyszłego roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH