MS zapowiada poprawkę do ustawy o leczeniu niebezpiecznych przestępców

Poprawkę zmierzającą do zawężenia katalogu osób objętych ustawą o przymusowym leczeniu w ośrodkach zamkniętych po wyrokach za ciężkie przestępstwa na tle seksualnym - zapowiedział w czwartek (7 listopada) wiceszef resortu sprawiedliwości Michał Królikowski na posiedzeniu senackiej komisji.

Prace nad uchwaloną w październiku przez Sejm ustawą podjęto wobec zbliżających się terminów zakończenia wyroków więzienia odbywanych przez seryjnych zabójców, którym kary śmierci zamieniono po 1989 r. na kary 25 lat więzienia.

W czwartek ( 7 listopada) prace nad ustawą rozpoczęła senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji. Królikowski przyznał, że uchwalone pod koniec października przez Sejm przepisy budzą wiele wątpliwości prawników i lekarzy psychiatrów. Zapowiedział też zgłoszenie poprawki, która ma zawęzić katalog osób, które mogłyby być poddane badaniom.

- Jest to projekt bardzo trudny. Niektóre z tych osób niemal z pewnością wrócą do czynów, za które zostały skazane - mówił Królikowski. Odrzucił jednak zarzuty, że przepisy mogą się okazać niekonstytucyjne. Jak podkreślił, pozytywne opinie o podobnej ustawie uchwalonej w Niemczech wyraziły niemiecki trybunał konstytucyjny, a także Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu.

Krytykę zaproponowanych przez rząd rozwiązań dotyczących leczenia niebezpiecznych przestępców podtrzymali obecni na posiedzeniu eksperci.

Na sprzeczność tych przepisów z konstytucją wskazała m.in. prof. Monika Płatek z Uniwersytetu Warszawskiego. Oceniła, że obecnie obowiązujące przepisy kodeksu karnego pozwalają na izolację przestępców. - Proponowane przepisy to arbitralne, niezgodne z konstytucją, manipulowanie. Nie można chronić obywateli naruszając prawo - mówiła.

Komitet Helsiński i zarząd Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka wskazywały, że rozwiązania dotyczące izolacji seryjnych zabójców mogą naruszać standardy praw człowieka - przypomniał dr Adam Bodnar z HFPC. - Ta ustawa będzie miała swoje konsekwencje w Europejskim Trybunale Praw Człowieka - ocenił.

Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego prof. Janusz Heitzman powiedział, że projekt ustawy o przymusowym leczeniu w ośrodkach zamkniętych osób po wyrokach za ciężkie przestępstwa na tle seksualnym trafił do PTP we wrześniu 1012 r. - Nie tworzymy rozwiązań prewencyjnych. To doraźne rozwiązania w stosunku do kilku osób. Albo tworzymy rozwiązania przejściowe albo myślimy poważnie o reformie. To naprawianie całości w sposób ułomny - ocenił Heitzman.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH