MRPiPS o formach pomocy dla osób starszych Fot. Shutterstock

Usługi opiekuńcze świadczone w domu podopiecznego, pomoc ośrodka wsparcia, opieka w domach pomocy społecznej - to formy wsparcia, z jakich korzystać mogą osoby starsze. Przypomina o nich MRPiPS w Międzynarodowym Dniu Osób Starszych.

Wsparcie mogą otrzymać osoby, które ze względu na wiek, choroby lub niepełnosprawność wymagają opieki. Jest ono kierowane głównie do osób samotnych, ale mogą się o nie ubiegać również ci, którymi - z różnych przyczyn - najbliższa rodzina nie jest w stanie się zaopiekować.

Pomoc może być udzielana w domu, podczas dziennego pobytu w ośrodku wsparcia albo stałego zamieszkania w domu pomocy społecznej. Wysokość opłat jest uzależniana od dochodów osoby korzystającej z pomocy.

Usługi opiekuńcze
I tak: usługi opiekuńcze - obejmują zaspokajanie codziennych potrzeb życiowych (sprzątanie, pranie, zakupy, sporządzanie posiłków), opiekę higieniczną, zaleconą przez lekarza pielęgnację, zapewnianie kontaktów z otoczeniem.

Z kolei specjalistyczne usługi opiekuńcze są dostosowane do szczególnych potrzeb wynikających z rodzaju schorzenia lub niepełnosprawności. Świadczą je osoby ze specjalistycznym przygotowaniem zawodowym. Te usługi są bezpłatne lub odpłatne w części albo w całości. Decyduje o tym gmina.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przypomina także, że by skorzystać z usług opiekuńczych wystarczy zgłosić taką potrzebę pracownikowi socjalnemu w ośrodku pomocy społecznej w gminie. Pracownik socjalny przeprowadzi wywiad środowiskowy, podczas którego oceni, jakiego rodzaju pomoc jest potrzebna. Ustali wówczas niezbędny zakres usług. Taki wywiad jest koniecznym warunkiem uzyskania pomocy.

Aby skorzystać ze specjalistycznych usług opiekuńczych, należy uzyskać zaświadczenie lekarskie od lekarza rodzinnego lub specjalisty, że taka pomoc jest niezbędna. Specjalistyczne usługi opiekuńcze mogą być udzielane w domu lub podczas pobytu w ośrodku wsparcia.

Resort rodziny podaje, że w 2015 r. z usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych korzystało ponad 93 tys. osób, a gminy wydały na ten cel ponad 407 mln zł. Ze specjalistycznych usług opiekuńczych korzystało zaś ponad 5 tys. osób, a kwota świadczeń wynosiła prawie 16,5 mln zł. Ze specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi skorzystało blisko 13 tys. osób, przy czym liczba świadczeń wynosiła blisko 4 mln, a kwota świadczeń ponad 86 mln zł.

Ośrodki wsparcia, domy samopomocy
Pomocy udzielają też ośrodki wsparcia. Pomagają one rodzinie w opiece nad starszymi, niepełnosprawnymi członkami rodzin zapobiegając jednocześnie przed umieszczaniem ich w placówkach wsparcia całodobowego i przeciwdziałają wykluczeniu z życia społecznego tych osób.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH