MPiPS: rodzice dzieci niepełnosprawnych nie stracili prawa do zasiłków

Od lipca niektórzy stracili prawo do świadczeń pielęgnacyjnych. Zmiany nie dotyczą rodziców dzieci niepełnosprawnych. Dla innych wprowadziliśmy kryterium dochodowe, ale rozszerzyliśmy grono osób, które mogą się o zasiłek ubiegać - mówi minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

Zmiany wprowadziła nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych obowiązująca od początku tego roku, która zawęziła grono osób uprawnionych do pomocy finansowej ze strony państwa. Zgodnie z jej zapisami, zasiłek pielęgnacyjny przysługuje tylko rodzicom i najbliższym krewnym dzieci niepełnosprawnych. Ustawa wprowadziła też nowe świadczenie - specjalny zasiłek opiekuńczy uzależniony od dochodu rodziny.

Ustawa przewidywała, że osoby otrzymujące świadczenia pielęgnacyjne przed jej wejściem w życie zachowają do nich prawo przez sześć miesięcy (do końca czerwca). Od lipca świadczenie pielęgnacyjne wypłacane jest już tylko uprawnionym do niego na podstawie nowych przepisów

Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz przypomniał w piątek (5 lipca) w rozmowie z PAP, że do tej pory świadczenie pielęgnacyjne pobierali zarówno rodzice opiekujący się niepełnosprawnymi dziećmi, jak i krewni zajmujący się osobami, których niepełnosprawność powstała, gdy nie były już dziećmi. - I w tej drugiej grupie w ostatnich latach był ogromny przyrost liczby osób korzystających ze świadczeń. Docierały do nas sygnały, że nie zawsze ta opieka była sprawowana. Czasem ktoś korzystał ze świadczenia, mówiąc, że się opiekuje babcią, która tak naprawdę mieszkała w innym mieście - mówił minister.

Przypomniał, że nowe przepisy nie zmieniają niczego, jeśli chodzi o rodziców niepełnosprawnych dzieci - grupę 100 tys. osób. - Pamiętajmy, że duża cześć tych osób ma od kwietnia wyższe świadczenia - mówię o 820 zł. Wciąż nie spełniają one ani ich oczekiwań, ani naszych. Będziemy podnosić tę wartość do wysokości płacy minimalnej, zapowiadaliśmy to z panem premierem Donaldem Tuskiem. Jest przygotowany projekt ustawy w tej sprawie, niedługo trafi do konsultacji społecznych - poinformował minister.

Zapowiedział, że poza podnoszeniem wysokości zasiłku, w sytuacji rodziców dzieci niepełnosprawnych nie będzie żadnych zmian.

Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że dla pozostałych osób pobierających dotąd świadczenia pielęgnacyjne wprowadzone zostały kryteria dochodowe. - Czyli ci najbardziej potrzebujący z nich skorzystają. Rozszerzamy też tę grupę, bo np. uprawnieni są obecnie współmałżonkowie, czego do tej pory nie było. Myślę, że to jest dobry krok - uznał minister.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH