MPiPS: nowe rozporządzenie dotyczące umieszczania w DPS

Dom pomocy społecznej, w którym ma być umieszczone niepełnosprawne dziecko, musi zapewnić mu transport z jego domu rodzinnego.

Z dniem 14 czerwca wchodzi w życie rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 5 maja 2011 r. w sprawie szczegółowego sposobu i trybu kierowania, przyjmowania, przenoszenia, zwalniania i pobytu nieletnich w domu pomocy społecznej (Dz.U. nr 109, poz. 632). Ponadto wydanie decyzji o skierowaniu do DPS dziecka nie wymaga złożenia wniosku o skierowanie do tej placówki - przypomina Dziennik Gazeta Prawna.

Gmina, która otrzymała orzeczenie sądu rodzinnego o konieczności umieszczenia nieletniego w domu pomocy społecznej (DPS), musi przeprowadzić rodzinny wywiad środowiskowy, który sprawdzi, czy najbliżsi członkowie rodziny dziecka mogą ponosić częściowe koszty jego pobytu w placówce. Wywiad może być jednak przeprowadzony już po wydaniu decyzji o skierowaniu nieletniego do DPS, ale nie później niż w ciągu miesiąca od tej daty.

Rozporządzenie określa też, która instytucja odpowiada za transport nieletniego. W przypadku gdy dziecko przed orzeczeniem sądu przebywało w innej placówce, np. domu dziecka, to za przewiezienie go do DPS odpowiada instytucja, w której do tej pory przebywało.

Więcej: http://praca.gazetaprawna.pl Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH