MON: o świadczeniach medycznych dla weteranów

Ministerstwo Obrony Narodowej pracuje nad nowymi przepisami, które mają zmienić zasady przyznawania świadczeń rannym na misjach.

Ureguluje to ustawa o weteranach misji pokojowych i stabilizacyjnych. Rośnie liczba  poszkodowanych na misjach i w związku z tym wzrasta zapotrzebowanie na kompleksowe rozwiązanie tego problemu.

– W tym roku przyjęliśmy już kilkudziesięciu żołnierzy rannych na zagranicznych misjach – mówi portalowi rynekzdrowia.pl ppłk Piotr Dąbrowiecki, rzecznik Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

– Ustawa skonsoliduje wszystkie przepisy dotyczące świadczeń medycznych i odszkodowań dla żołnierzy rannych na misjach. Przede wszystkim da ona podstawę prawną ministrowi obrony, który odtąd będzie mógł z funduszy resortu sfinansować rannym żołnierzom leczenie, zabiegi, rehabilitację czy zaopatrzenie ortopedyczne przekraczające limit NFZ – informuje portal rynekzdrowia.pl Daniel Kubas, prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju. –  Ponadto wprowadza się definicję weterana misji stabilizacyjnych i pokojowych – do tej pory nie było takiego pojęcia prawnego. Na podstawie przepisów ustawy powstanie też dom weterana, w którym prawo do pobytu będą mieli byli żołnierze wymagający opieki, oraz ureguluje się kwestie ewentualnej pomocy socjalnej dla żołnierzy...

Ogromnym problemem tych, którzy zostali ranni na misjach, jest również to, że ZUS odbiera lub zmniejsza przyznane im wcześniej renty. Obecnie żołnierze będą mogli też uzyskać świadczenia na stałe, jeśli odpowiednia komisja przyzna im status weterana. MON pracuje nad zmianami, które mają ułatwić żołnierzom dochodzenie swoich praw. Propozycje są już przygotowane. Teraz ustawa trafiła do uzgodnień międzyresortowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH