MF potwierdza informacje nt. składek zdrowotnych dla rolników

Premier Donald Tusk zapowiedział w piątkowym (18 listopada) expose m.in. podniesienie składki rentowej o 2 pkt proc. po stronie pracodawcy oraz wprowadzenie składek zdrowotnych dla rolników. W poniedziałek (21 listopada) minister finansów sprecyzował, że podwyżka składki rentowej o 2 pkt proc. może nastąpić jeszcze w I połowie 2012 roku.

- Podwyżka składki rentowej będzie elementem nowego budżetu. Na pierwszego stycznia nie zdążymy, ale chciałbym, żeby to było w jak najkrótszym czasie - powiedział Rostowski w radiu TOK FM. Zapytany, czy zmiana może nastąpić w III kwartale 2012 roku, stwierdził: - Myślę, że podniesiemy wcześniej.

Z kolei w lutym 2012 roku, zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, wprowadzona zostanie składka zdrowotna dla rolników. Państwo dalej będzie opłacało składkę za rolników o najniższych dochodach, czyli w gospodarstwach do sześciu hektarów.

Rolnicy z gospodarstw - od sześciu do 15 hektarów - będą płacili połowę składki płaconej teraz przez osoby mające działalność gospodarczą poza rolnictwem (18 zł ), a powyżej 15 hektarów, całą składkę, czyli około 36 zł miesięcznie. Jak informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów w "Programie gospodarczym nowego rządu" opublikowanym na stronie internetowej, będzie to rozwiązanie przejściowe.

- W następnym kroku składka będzie płacona na tych samych zasadach co w systemie powszechnym, łącznie z możliwością odliczenia jej części od podatku. Ponieważ rolnictwo też jest działalnością gospodarczą, od 2013 roku dla gospodarstw rolnych rząd rozpocznie wprowadzanie rachunkowości, a następnie opodatkowania dochodów na ogólnych zasadach - wyjaśnia KPRM.

Nowe zasady będą najpierw obowiązywać największe gospodarstwa, potem stopniowo rozszerzone zostaną na mniejsze. - Kiedy uporządkowana zostanie kwestia rachunkowości rolnej, możliwe będzie zbudowanie nowoczesnego systemu ubezpieczeń społecznych rolników, co umożliwi likwidację KRUS - zapowiedziano.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH