MEN spycha dzieci chore do szkoły specjalnej albo nauki w domu? Według MEN niepełnosprawność ucznia nie jest przesłanką do objęcia go indywidualnym nauczaniem, ale kształceniem specjalnym. Fot. Archiwum

Nauczanie indywidualne nie powinno być sposobem na rozwiązywanie problemów edukacyjnych. Ta forma skierowana jest do dzieci chorych, które nie mogą uczęszczać do szkoły - oświadczyło w środę (26 kwietnia) MEN w odpowiedzi na krytykę projektowanych zmian nauczaniu indywidualnym.

Obecnie nauczanie indywidualne może być realizowane w domu ucznia lub w pomieszczeniach szkoły czy przedszkola. W projekcie nowego rozporządzenia MEN, które powstało przy okazji dostosowania do ośmioletniej szkoły resort eliminuje możliwość nauki z nauczycielem sam na sam na terenie szkoły. Eksperci i rodzice uważają, że to zepchnięcie na margines dzieci z problemami.

W odpowiedzi na te zarzuty MEN wyjaśnia: "nie ma mowy o jakimkolwiek wykluczaniu uczniów. Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym z niepełnosprawnością, są objęci szczególną troską Ministerstwa Edukacji Narodowej''.

W wydanym specjalnym komunikacie podkreśla też, że ''Uczeń ma funkcjonować w społeczności szkolnej. Uczeń, jeśli stan jego zdrowia pozwala, powinien się uczyć ze swoimi rówieśnikami a nauczyciel powinien dostosować metody pracy z tym uczniem do jego potrzeb a szkoła zapewnić wsparcie. Na tym polega edukacja włączająca i MEN do tego dąży. Mamy narzędzia, by taka edukacja odbywała się w każdej szkole i będziemy je doskonalić, a jednocześnie musimy usuwać wszystkie bariery, które to utrudniają".

Jak podkreśla MEN, "niepełnosprawność ucznia nie jest przesłanką do objęcia go indywidualnym nauczaniem, ale kształceniem specjalnym". 

Więcej: wiadomosci.radiozet.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH