MEN: gdzie uczyć dzieci z lekkim upośledzeniem umysłowym?

Rzecznik praw dziecka otrzymał kilkadziesiąt listów z protestami dotyczącymi nieprzyjmowania dzieci lekko upośledzonych umysłowo do szkół specjalnych. MEN zaproponowało skorygowanie propozycji rozporządzenia.

Zamieszanie związane jest z propozycją rozporządzenia resortu edukacji, w którym w grupie uczniów ze szczególnym wskazaniem do uczęszczania do szkół specjalnych nie uwzględniono dzieci lekko upośledzonych. Takie rozwiązanie znalazło się projekcie rozporządzenia „w sprawie rodzajów i szczegółowych zasad działania placówek publicznych, warunków pobytu dzieci i młodzieży w tych palcówkach oraz wysokości i zasad odpłatności, wnoszonej przez rodziców za pobyt dzieci w tych placówkach.”

Na początku czerwca, po protestach licznych środowisk, MEN zaproponowało skorygowanie rozporządzenia. Dzieci z lekkim upośledzeniem będą mogły uczęszczać do szkół specjalnych, „w przypadku gdy w miejscu ich zamieszkania brak jest oferty edukacyjnej zapewniającej im specjalną organizację nauki i metod pracy, dostosowaną do ich indywidualnych możliwości i potrzeb psychofizycznych”.

Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna po raz kolejny dyrektorzy szkół specjalnych spotkali się z minister edukacji Katarzyną Hall. Zgłaszano obawy, że samorządy mogą przestać kierować dzieci lekko upośledzone do specjalnych ośrodków, gdyż utrzymywanie ośrodków kosztuje, a w ogólnodostępnych szkołach są wolne miejsca, bo jest niż demograficzny.

Beata Bajda, dyr. Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Mysłowicach w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl przestrzega przed automatycznym stosowaniem ogólnych formuł rozporządzeń i podkreśla, ze każdy przypadek dziecka upośledzonego w stopniu lekkim jest inny: – Dopiero fachowa, uwzględniająca wiele czynników, diagnoza pozwala stwierdzić, gdzie skierować takie dziecko. Może to być zarówno szkoła specjalna, jak i normalna szkoła, albo szkoła z odziałem integracyjnym.

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH