Lubuskie: w referendum wybrali sobie lekarza rodzinnego

Mieszkańcy siedmiu wsi zdecydowali w referendum, kto będzie świadczył usługi podstawowej opieki zdrowotnej w nowo wybudowanym ośrodku zdrowia w Ołoboku (woj. lubuskie).

W grudniu 2010 r. w Ołoboku (jednej ze wsi w gminie Skąpe) oddano do użytku ośrodek zdrowia wybudowany przez gminę za 600 tys. zł. Do nowego obiektu miała się wprowadzić świadcząca usługi medyczne spółka Postęp ze Świebodzina, której radni gminy Skąpe zdecydowali się oddać w dzierżawę budynek.

Decyzja ta została jednak podważona przez Władysława Barskiego, lekarza z 37-letnią praktyką, który od czterech lat przyjmuje pacjentów z Ołoboku i okolicznych wsi. Lekarz w skardze do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, podnosił, że jeśli dany podmiot chce świadczyć usługi medyczne, musi zebrać deklaracje pacjentów i zarejestrować się w wydziale zdrowia w Gorzowie.

Podkreślał też, że dzierżawa lokalu nie jest wystarczającą przesłanką do udzielania świadczeń w ramach POZ, a sołtysi i radni nie mają upoważnienia do decydowania, kto będzie leczył mieszkańców.

Wobec tej skargi – jak już wcześniej informowaliśmy – rada gminy postanowiła, że o tym, u którego lekarza będą leczyć się mieszkańcy, zadecydują sami zainteresowani podczas referendum. 16 stycznia br. mieszkańcy siedmiu wsi w gminie Skąpe mogli wypowiedzieć się, czy chcą, by usługi zdrowotne w przychodni w Ołoboku świadczył: NZOZ Auris, PPH Postęp SA NZOZ Zakład Usług Medycznych czy NZOZ Praktyka Lekarza Rodzinnego Władysław Barski.

W referendum udział wzięło 48 proc. uprawnionych osób. Jego wynik jest wiążący. Z protokołu głosowania przedstawionego przez Urząd Gminy Skąpe wynika, że najwięcej spośród 621 ważnych głosów otrzymał PPH Postęp SA NZOZ Zakład Usług Medycznych (502 głosy); NZOZ Auris uzyskał 49 głosów, a NZOZ Praktyka Lekarza Rodzinnego Władysław Barski – 66.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH