Lubuskie: 1,5 mln zł odszkodowania za utratę zdrowia z powodu sepsy

Ok. 1,5 mln zł otrzyma od Skarbu Państwa były żołnierz z jednostki w Skwierzynie (Lubuskie), który w wyniku zakażenia zachorował na sepsę i stracił obie nogi - zdecydował Sąd Apelacyjny w Szczecinie. Wyrok sądu jest prawomocny. Przysługuje od niego jedynie kasacja.

Mężczyzna jest jednym z czterech żołnierzy z 61. Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej w Skwierzynie, którzy w marcu 2006 r. roku zachorowali na sepsę. 21-letni wówczas żołnierz w wyniku choroby stracił obie nogi. Domagał się od wojska m.in. 1 mln zł zadośćuczynienia. 

Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim przyznał w kwietniu byłemu żołnierzowi 500 tys. zł odszkodowania. Od tej decyzji mężczyzna się odwołał. Od wyroku odwołał się także pozwany, czyli Skarb Państwa. 

Sąd Apelacyjny w Szczecinie, podzielając ustalenia sądu niższej instancji, zasądził jednak od Skarbu Państwa dodatkowe 500 tys. zł, czyli razem 1 mln zł zadośćuczynienia. Utrzymał w mocy wyrok zasądzający blisko 8 tys. zł na protezy, 6,5 tys. zł zwrotu kosztów leczenia oraz 1,5 tys. zł renty miesięcznej. Łącznie poszkodowany ma otrzymać ok. 1,5 mln zł. 

Szczeciński sąd, w przeciwieństwie do sądu okręgowego, uznał, że pozwanemu, czyli jednostce wojskowej, można przypisać winę.

"Powoływanie obywatela do zasadniczej służby wojskowej było ewidentnie związane z imperium państwa, a nie jego dominium, czyli przejawem władzy państwowej nad obywatelem, a nie zarządzaniem majątkiem należącym do Skarbu Państwa. Każdy żołnierz zasadniczej służby miał więc prawo do opieki medycznej, a powołujący go, czyli Skarb Państwa, miał obowiązek taką opiekę zapewnić" - argumentował sąd. 

Jak dodał, choremu żołnierzowi takiej ochrony nie zapewniono, mimo że w jednostce w Skwierzynie była izba chorych, pracowała pielęgniarka. Można przyjąć, że zawinienie dotyczyło niedochowania staranności - zaznaczył. 

Postępowania karne przeciwko funkcjonariuszom jednostki, lekarzowi, pielęgniarce i dowódcy jednostki umorzono. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH