Lublin: roszczenia jezuitów do budynków szpitala wojskowego

1 Szpital Wojskowy z Przychodnią SP ZOZ w Lublinie jako jeden z ośmiu w Polsce miał być przekształcony w centrum leczące żołnierzy z kilku województw. Tymczasem o szpitalne budynki może się upomnieć Wielkopolsko-Mazowieckie Towarzystwo Jezusowe w Warszawie.

- W tym tygodniu przygotujemy stanowisko resortu w tej sprawie. Obecnie nie mam żadnych komentarzy - powiedziała nam ppłk Joanna Klejszmit-Bodziuch, rzecznik prasowy Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia.

Resort obrony musi podjąć decyzję, czy kontynuować plany inwestycyjne związane ze szpitalem, czy też wycofać się z nich.

Przypomnijmy: MON ogłosił pod koniec ubiegłego roku, że zamierza współfinansować (wraz z NFZ) tylko osiem placówek: w Bydgoszczy, Ełku, Gdańsku, Krakowie, Wałczu, Warszawie oraz we Wrocławiu i właśnie w Lublinie. Resztę, szczególnie najbardziej zadłużone szpitale, chce przekazać samorządom.

W oparciu o te lecznice mają być tworzone obwody profilaktyczno-lecznicze. Szpital w Lublinie miał obsługiwać jednostki wojskowe w woj. lubelskim, podkarpackim oraz część świętokrzyskiego i mazowieckiego. W szpitalu-centrum w Lublinie planowano (i poczyniono już) spore inwestycje.

Tymczasem "Gazeta Wyborcza" informuje, że nie została rozstrzygnięta sprawa wskazania i przekazania prowincji jezuitów nieruchomości zamiennej. Budynki szpitala zostały wzniesione przez Zgromadzenie Ojców Jezuitów w 1923 roku. Nieruchomość wywłaszczona została na rzecz Skarbu Państwa w 1952 roku bez wypłaty należnego odszkodowania. Teraz, gdy nie ma Komisji Majątkowej (zakończyła działalność pod koniec lutego), jezuitom została droga sądowa.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH