Ponowny proces lekarza Dariusza S. oskarżonego o korupcję rozpoczął się we wtorek (25 sierpnia) przed Sądem Rejonowym w Lublinie.

Urolog miał w kwietniu 2005 r. wziąć od pacjenta dwie łapówki w kwocie 500 i 200 zł za przyjęcie go do szpitala, co zostało nagrane ukrytą kamerą przez telewizję Polsat. Dariusz S. nie przyznaje się do winy.

We wtorek (25 sierpnia) odmówił składania wyjaśnień, potwierdził natomiast swe wcześniejsze zeznania, w których przyznał, że pieniądze wziął, ale traktował je jako zapłatę za leczenie pacjenta w prywatnym gabinecie. Pieniądze zostały zaewidencjonowane i lekarz zapłacił od nich podatek.

Dariusz S. mówił też, że cała sprawa jest prowokacją zorganizowaną przez lubelskiego adwokata, skonfliktowanego z nim na tle osobistym, który chciał go skompromitować.

W lipcu ub. roku Dariusz S. skazany został na karę 9 miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata i 3 tys. zł grzywny. Sąd uznał, że wręczenie pieniędzy było prowokacją, ale lekarz jest winny, ponieważ pieniądze przyjął, miał więc zamiar wzięcia łapówki i nie widział w tym nic złego.

Wyrok w kwietniu tego roku uchylił lubelski Sąd Okręgowy, według którego sąd pierwszej instancji zmarginalizował kwestię prowokacji, bo potraktował ją tylko jako okoliczność łagodzącą. Z ustaleń sądu wynikało, że zamysł wręczenia pieniędzy nie miał związku z leczeniem, zatem ponownej oceny wymaga stopień społecznej szkodliwości czynu lekarza.

Dariusz S. odpowiada też za przyjęcie 100 zł łapówki od kobiety, którą leczył w lubelskim szpitalu w styczniu 2005 r. Pacjentka, która zeznawała we wtorek przed sądem potwierdziła, że dała lekarzowi te pieniądze. Powiedziała, że była bardzo zadowolona z leczenia i chciała wyrazić wdzięczność. Wychodząc z sali sądowej dziękowała lekarzowi za to, że tak dobrze ją potraktował.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH