Zarząd województwa lubelskiego skarży się, że w przyszłym roku finansowanie pomocy dla osób niepełnosprawnych zostanie o jedną trzecią zmniejszone. - Będziemy musieli drastycznie ograniczać działalność - alarmują organizacje pozarządowe.

Środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych pochodzą z obowiązkowych składek pracodawców oraz z budżetu państwa. Od 1 lipca, weszło w życie rozporządzenie na podstawie którego podziałem większości tych pieniędzy zajmują się marszałkowie i starostowie (wcześniej robiły to lokalne biura PFRON).

Od lipca zmieniły się także zasady podziału pieniędzy na poszczególne województwa. Według nich Lubelszczyzna ma dostać dużo mniej niż w poprzednich latach. I tak, w ubiegłym roku województwo otrzymało ponad 6 mln zł., podczas gdy w 2009 r. dostanie tylko ok. 4 mln.

- W poniedziałek dostaliśmy pismo w tej sprawie od Wojciecha Skiby, prezesa zarządu PFRON. Jeśli pieniędzy nie będzie więcej, to nie wystarczy na wywiązanie się z umów zawartych w tym roku. Dla większości organizacji jest to dramat. Ich szefowe w rozmowie ze mną już teraz podkreślają, że instytucje mogą mieć problemy z dalszym istnieniem. Stracą setki chorych dzieci - podkreśla Andrzej Mańka, zastępca dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Lublinie, który podlega marszałkowi.

Zdaniem Mańki decydujące jest to, że w projekcie przyszłorocznego budżetu państwa dotacja na PFRON jest mniejsza o 300 milionów złotych niż w tym roku.

Chodzi o perspektywę ograniczenia dotacji dla około 24 organizacji pozarządowych w województwie lubelskim. Pomagają one głownie dzieciom o różnym stopniu i rodzaju niepełnosprawności.

Zamojskie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem", które od 17 lat zajmuje się rehabilitacją dzieci z porażeniem mózgowym, zapowiada grupowe zwolnienia.

Pracę prawdopodobnie straci tam ok. 30 terapeutów pracujących z dziećmi, m.in. fizjologów, pedagogów i logopedów. Kolejne 50 osób będzie musiało liczyć się ze zmniejszeniem wymiaru pracy, a co za tym idzie także wysokości wynagrodzenia. Kolejnym krokiem będzie przyjmowanie do ośrodków mniejszej liczby dzieci. W ciągu roku pod opieką stowarzyszenia jest około dwóch tysięcy rodzin z Zamojszczyzny.

Tegoroczne zmiany w zasadach działania PFRON zaniepokoiły Polskie Forum Osób Niepełnosprawnych, które 29 września wysłało pismo w tej sprawie do premiera Donalda Tuska. Podpisy pod nim będą także zbierane w trakcie ogólnopolskiej konferencji organizacji pozarządowych pomagających dzieciom z porażeniem mózgowym, która odbędzie się w Zamościu w dniach 17 i 18 października.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH