Lublin: nie rozpoznał zawału, kara więzienia w zawieszeniu dla lekarza

Na karę dwóch lat więzienia w zawieszeniu na pięć lat skazał we wtorek (17 stycznia) sąd w Lublinie lekarza Wiesława L., który nie rozpoznał u pacjenta zawału i nie przeprowadził koniecznych badań. Pacjent zmarł.

Sąd orzekł wobec 69-letniego lekarza zakaz wykonywania zawodu na pięć lat. Ma on też zapłacić 3 tys. zł grzywny.

Zgodnie z ustaleniami sądu w listopadzie 2008 roku do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie zgłosił się pacjent skarżący się na bóle w klace piersiowej. Wiesław L., który pełnił wtedy dyżur w szpitalnym oddziale ratunkowym, wykonał badanie EKG, po czym uznał, że nie ma podstaw do hospitalizacji i odesłał pacjenta do domu.

Mężczyzna w domu poczuł się gorzej, wezwał karetkę pogotowia. Okazało się, że ma atak serca. Zmarł tego samego dnia.

Według opinii biegłych Wiesław L. źle zinterpretował wynik badania EKG i nie rozpoznał zmian wskazujących na niedokrwienie mięśnia sercowego. Nie przeprowadził, też tzw. diagnostyki różnicowej bólów w klatce piersiowej. Sąd uznał, że lekarz naraził w ten sposób pacjenta na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia.

Uzasadniając wyrok, sędzia Agnieszka Kołodziej podkreśliła, że badanie różnicowe bólu w klatce piersiowej ma charakter podstawowy i lekarz powinien był je przeprowadzić.

- Pacjent znajdował się już w stanie zagrażającym życiu - stwierdziła sędzia. Zaznaczyła, że wymierzona lekarzowi kara jest adekwatna do stopnia szkodliwości czynu i jego winy. Dodała, że konieczne było też zakazanie lekarzowi wykonywania zawodu przez pięć lat.

- Wykonywanie tego zawodu przez oskarżonego może narażać kolejnych pacjentów na poważne skutki - powiedziała sędzia.

Prokurator oskarżył Wiesława L. o nieumyślne spowodowanie śmierci tego pacjenta, sąd jednak uznał, że nie było bezpośredniego związku przyczynowego między postępowaniem lekarza a zgonem mężczyzny. Wyrok jest nieprawomocny.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH