Lublin: błędy w sztuce lekarskiej przed komisją i prokuratorem

Od początku 2009 r. do Prokuratury Rejonowej Lublin-Północ wpłynęło 46 spraw o błędy w sztuce lekarskiej. Sukcesywnie trafiają do sądów. Tam latami mogą czekać na rozpatrzenie.

W przedstawionym przez Ministerstwo Zdrowia tzw. pakiecie zdrowotnym zaproponowano nowelizację ustawy o prawach pacjenta, która umożliwia dochodzenie odszkodowań z tytułu błędów medycznych bez konieczności występowania na drogę sądową. Nowe przepisy pozwolą pacjentom uzyskać odszkodowanie w około 7 miesięcy.

– Walka o odszkodowanie przed sądem trwa długie lata – mówi Kurierowi Lubelskiemu dr Janusz Hołysz, rzecznik odpowiedzialności zawodowej OIL w Lublinie. Dlatego pomysł resortu zdrowia uważa za całkiem rozsądny.

Przypomnijmy, że zgodnie z nowelą wniosek o ustalenie błędu medycznego będzie można skierować do specjalnej wojewódzkiej komisji przez rok od dnia, w którym pacjent dowiedział się o zaistnieniu uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia. Dotyczy to także sytuacji, gdy rodzina składa wniosek po śmierci pacjenta. Termin ten nie może być jednak dłuższy niż trzy lata od dnia, w którym miało miejsce zdarzenie.

Prokurator Beata Syk-Jankowska, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Lublinie komentując nowe rozwiązania prawne, powiedziała portalowi rynekzdrowia.pl:

Rozwiązanie zaproponowane przez resort zdrowia dotyczy roszczeń cywilnych o odszkodowania za błędy w sztuce lekarskiej. Z pewnością ułatwi ono pacjentom ich dochodzenie. Natomiast jeśli pacjent zdecyduje się na postępowanie karne wobec lekarza, który jego zdaniem popełnił błąd w sztuce, to prokuratur – zgodnie z zasadą legalizmu – musi takie postępowanie prowadzić i przede wszystkim stwierdzić, czy doszło do przestępstwa. Tak więc z punktu widzenie prokuratury i kodeksu karnego nowelizacja ustawy o prawach pacjenta nic nie zmienia.

Prokurator Syk-Jankowska przypomniała, że sprawy z tego zakresu są niezwykle skomplikowane, wymagają specjalistycznej wiedzy i zgromadzenia opinii biegłych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH