By dostosować się norm unijnych lubelskim szpitalom potrzeba 123 mln zł na remont swoich placówek. Czas na wykonanie prac mija w 2012 r. Od 1 stycznia 2013 roku mamy być leczeni i operowani w europejskich warunkach. Niedostosowanym placówkom grozi zamknięcie.

Lubelskie szpitale szukają pieniędzy na ten cel u marszałka województwa, w Ministerstwie Zdrowia oraz w funduszach unijnych.

Arkadiusz Bratkowski, członek Zarządu Województwa Lubelskiego odpowiedzialny m.in. za ochronę zdrowia, podał, że zgodnie z obliczeniami dokonanymi na koniec 2008 roku na spełnienie narzuconych standardów potrzeba w województwie lubelskim 123 mln zł. Samorządy, organy założycielskie szpitali, muszą pomóc placówkom w uporaniu się z tym problemem.

Niektórym szpitalom w Lublinie, np. 1 Wojskowemu Szpitalowi z Przychodnią SPZOZ w Lublinie, udało się wykorzystać dotychczasową koniunkturę w gospodarce i bogaty budżet MON. Przy Al. Racławickich od dwóch lat remontuje się oddziały jeden po drugim.

Remont trwa też w szpitalach klinicznych SPSK nr 1 i SPSK nr 4 w Lublinie. SPSK nr 4 przy ul. Jaczewskiego, w związku z normami, musiał zdecydować się na budowę nowego traktu operacyjnego za 40 mln zł. Inwestycję finansuje Ministerstwo Zdrowia.

– Przygotowana już została dokumentacja i trwa przetarg na prace budowlane – informuje rzeczniczka szpitala Marta Podgórska.

Szpital Neuropsychiatryczny im. prof. Mieczysława Kaczyńskiego Samodzielny Publiczny ZOZ w Lublinie na modernizację wykładał środki własne i sięgał po fundusze unijne. Pod koniec ub.r. dyrekcja placówki pozyskała z tych źródeł 3 mln zł na remont pawilonu. Po jego zakończeniu dostosowane do wymagań rozporządzenia zostaną dwa oddziały somatyczne. Choć w budżecie brakuje pieniędzy, także Okręgowy Szpital Kolejowy w Lublinie wyremontował oddziały otolaryngologii i kardiologii. W kolejce czekają trzy następne.

Mimo dotychczas wykonanych prac, żaden ze szpitali w Lublinie i regionie nie jest w pełni przygotowany do wejścia w życie przepisów rozporządzenia. O tym, czy w 2012 roku będzie lepiej, zdecydują nakłady finansowe, o które teraz trudniej, albo kolejne przełożenie terminu wejścia w życie przyjętych przepisów – komentuje Kurier Lubelski.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH