Lubelskie: nowy skład komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych Komisja potwierdziła dotychczas 43 razy, że doszło do zdarzenia medycznego Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Wybrano nowe władze komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych, działającej przy wojewodzie lubelskim. Przewodniczącym został Piotr Sendecki, a jego zastępcą Zofia Filipek-Kraczek. Oboje są prawnikami.

Zespół liczy 16 osób, wśród nich znajdują się m.in. lekarze, pielęgniarki, adwokaci, radcy prawni i przedstawiciele organizacji społecznych - informuje Kurier Lubelski.

Komisje działają w Polsce od początku 2012 r. Miały one ułatwić pacjentom otrzymywanie, w trybie pozasądowym, rekompensaty za straty poniesione na zdrowiu. W ciągu pięciu lat do lubelskiej komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych wpłynęły 204 wnioski od poszkodowanych pacjentów. Najczęściej dotyczyły zakażeń oraz błędnej diagnozy i niewłaściwego leczenia w szpitalnych oddziałach ratunkowych. Często chodziło także o opiekę i leczenie na oddziałach chirurgii ogólnej, ortopedii, ginekologii i położnictwa.

Komisja potwierdziła dotychczas 43 razy, że doszło do zdarzenia medycznego. Ogółem 38 razy komisja zaproponowała odszkodowania i zadośćuczynienia, z czego dziewięć zostało przyjętych przez pacjentów.

Najwyższa propozycja odszkodowania i zadośćuczynienia wynosiła 26 tys. zł. Do komisji wpłynęły dwie propozycje tej wysokości i obie dotyczyły uszkodzenia ciała i rozstroju zdrowia. Najniższa oferta wynosiła złotówkę i dotyczyła rozstroju zdrowia. Wszystkie te propozycje zostały odrzucone - informuje rzecznik wojewody.

Więcej: www.kurierlubelski.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH