Lubelskie: lekarz skazany za korupcję przy przetargach

Na dwa lata więzienia w zawieszeniu na cztery skazał w środę (26 października) Sąd Rejonowy Lublin - Zachód lekarza, Jerzego W. za przyjęcie 27 tys. zł łapówek w zamian za korzystne rozstrzygnięcia przetargów na dostawy materiałów medycznych dla Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu.

Sąd skazał Jerzego W. również na karę grzywny w wysokości 15 tys. zł oraz zakazał mu pełnienia funkcji kierowniczych w publicznych placówkach służby zdrowia przez okres dwóch lat. Wyrok jest nieprawomocny.

Lekarzowi, który pełnił w zamojskim Szpitalu Wojewódzkim funkcję kierownika bloku operacyjnego i był w latach 2003-2007 członkiem komisji przetargowej, prokuratura postawiła dziewięć zarzutów korupcyjnych. Sąd uznał go winnym wszystkich zarzucanych mu czynów.

- Wina oskarżonego nie budzi wątpliwości, została mu udowodniona - powiedziała w uzasadnieniu wyroku sędzia Danuta Zarek-Ligęza.

Jerzy W. - jak uznał sąd - przyjął od dwóch firm farmaceutycznych łapówki w łącznej kwocie 27 tys. zł, a w 2004 r. także korzyść w postaci sfinansowania pobytu w jednym z hoteli w Kazimierzu Dolnym za ponad 3 tys. zł. W zamian za to doprowadzał do korzystnych dla tych firm rozstrzygnięć w przetargach na dostawę materiałów i sprzętu medycznego dla zamojskiego szpitala, lub też obiecywał przychylność przy rozstrzyganiu tych przetargów.

Pojedyncze łapówki wynosiły od 900 zł do 6 tys. zł. Część tych kwot Jerzy W. przyjmował w gotówce, a część była przekazywana przelewem na rachunek bankowy na podstawie fikcyjnej umowy zlecenia na dystrybucję materiałów reklamowych firmy na terenie województwa lubelskiego.

Jerzego W. nie było na ogłoszeniu orzeczenia. Lekarz nie pracuje już w zamojskim szpitalu.

Akt oskarżenia w tej sprawie skierowała do lubelskiego sądu Prokuratura Okręgowa w Radomiu. Sprawa Jerzego W. jest jednym z wątków śledztwa, które radomska prokuratura prowadzi od września 2006 r., dotyczącego przyjmowana korzyści majątkowych od firmy Johnson&Johnson i innych firm medycznych przez dyrektorów, ordynatorów i innych pracowników ponad 100 szpitali w Polsce.

Zarzuty w tej sprawie postawiono ponad 130 osobom. Do sądów skierowano ponad 20 aktów oskarżenia, obejmujących prawie 50 osób.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH