Jeśli reformy minister Kopacz wejdą w życie wszystko pójdzie z

Z początkiem października prezydent Jerzy Kropiwnicki powołał swojego pełnomocnika ds. przekształceń systemowych ochrony zdrowia. Została nim Bogumiła Kempińska-Mirosławska, do zeszłego miesiąca dyrektor Wydziału Zdrowia Publicznego UMŁ. Jaki ma pomysł na łódzką służbę zdrowia?

- Na razie czekamy na pakiet ustaw zdrowotnych - mówi Bogumiła Kempińska-Mirosławska. - Gdyby jednak z jakiś przyczyn nie weszły one w życie, to będę chciała zaproponować panu prezydentowi i radnym plan przekształceń miejskich placówek ochrony zdrowia w spółki z udziałem miasta - mówi Kempińska. - Zresztą już teraz 60 proc. łodzian korzysta z niepublicznych przychodni. Do naszych miejskich POZ-ów zapisanych jest ok.40 proc. mieszkańców.

W samym magistracie o pomyśle przekształceń nie wiadomo jeszcze za wiele. Panią pełnomocnik powołał sam prezydent, radni nie musieli się w tej sprawie wypowiedzieć. Tadeusz Morawski, przewodniczący komisji zdrowia w łódzkiej Radzie Miejskiej mówi, że radni zajmą się sprawą na dzisiejszej komisji zdrowia.

Co zaś o pomyśle przekształceń mówi pochodząca z PiS wiceprezydent Halina Rosiak odpowiedzialna za łódzką służbę zdrowia?

- Z wielką ostrożnością będziemy rozważać wszelkie zmiany w placówkach ochrony zdrowia - mówi Halina Rosiak. - Wszystkie rozwiązania będą bardzo dokładnie analizowane i będziemy się kierować przede wszystkim dobrem pacjenta - zapowiada.

Dodaje: - Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której szpital czy przychodnia będzie zmieniała status prawny kierując się zyskiem, a nie dobrem pacjenta. Dlatego bardzo dobrze, że taką analizą zajmie się specjalista do spraw przekształceń systemowych ochrony zdrowia. Wyrażam przekonanie, że będzie to działanie przemyślane i nastawione przede wszystkim na to, by wszyscy pacjenci mieli szeroki dostęp do świadczeń medycznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH