Za dwa, trzy tygodnie powinny być znane przyczyny śmierci 6. miesięcznej dziewczynki, która w sobotę, 11 stycznia, zmarła w szpitalu w Kutnie. Sprawę zgonu dziecka bada kutnowska prokuratura rejonowa.

Jak poinformował PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, Krzysztof Kopania, w środę, 15 stycznia, przeprowadzona została sądowo-lekarska sekcja zwłok dziewczynki: - Po jej przeprowadzeniu możemy powiedzieć, że nie ujawniono ewidentnych objawów chorobowych, czy też śladów urazu, które mogły doprowadzić do śmierci dziecka.

Rzecznik dodał, że zostały pobrane próbki do dalszych badań - histopatologicznych i toksykologicznych. Po uzyskaniu wyników z tych badań - prawdopodobnie za dwa, trzy tygodnie - biegły przeprowadzający sekcję zwłok wyda opinię, co było przyczyną śmierci dziewczynki.

Dziewczynka zmarła w szpitalu w Kutnie, w którym była hospitalizowana na oddziale pediatrycznym. Jak ustalono, dwa dni wcześniej została zaszczepiona szczepionką ochronną, mimo zgłaszanych przez rodziców objawów kaszlu.

Stan dziecka pogarszał się i w piątek 10 stycznia trafiła do kutnowskiego szpitala. Dzień później stan zdrowia dziewczynki był już na tyle zły, że lekarze zadecydowali o przewiezieniu jej do specjalistycznej kliniki pediatrycznej w Łodzi. Po chorą miała przyjechać karetka pogotowia z Łodzi.

Z informacji przekazanych przez szpital, karetka przyjechała dopiero po ok. trzech godzinach. Kilka minut później dziecko zmarło.

W związku z tymi informacjami kutnowska prokuratura wszczęła śledztwo ws. nieumyślnego spowodowania śmierci dziewczynki. Trwają ustalenia, przesłuchania świadków, zabezpieczona została dokumentacja medyczna. Zabezpieczono też treść rozmów, które szpital prowadził z Wojewódzką Stacją Ratownictwa Medycznego w Łodzi. W aptece, w której rodzice kupowali szczepionkę, zabezpieczono serię tej szczepionki.

Według rzecznika śledczy będą musieli m.in. odpowiedzieć na pytanie, czy prawidłowa była decyzja o podaniu dziecku szczepionki, mimo zgłaszanych przez rodziców objawów kaszlu? Sprawdzane będą działania służb medycznych szpitala - od przyjęcia dziecka do placówki i umieszczenia go na oddziale pediatrycznym.

Trzeba będzie odpowiedzieć na pytania m.in., czy prawidłowa była diagnostyka, terapia i czy prawidłowa była decyzja o konieczności przetransportowania dziewczynki do Łodzi. Jeżeli tak, czy ta decyzja nie została podjęta zbyt późno i czy podjęto wystarczające działania, aby ten transport zapewnić jak najszybciej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH